MOBİL FİRMA REHBERİ İLAN SERVİSİ REKLAM VER İLETİŞİM
SARAYÖNÜ Manşet Gazetesi,   Sarayönü, Ladik, haber
ANASAYFA RESMİ İLANLAR FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER HABER ARA SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI
SarayönüHava DurumuYol DurumuGünlük Hububat FiyatlarıUlusal GazetelerKonya Gazeteleri

 Şuan:
Hülya Eczanesi
617 12 20
Konya Merkez Nöbetçi Eczaneleri

BAL 5. GRUP

Sarayönü Belediyespor-Bölgesel Amatör Lig (BAL) 5. Grup

REKLAM

Küflü peynir tartışması

Küflü peynir tartışması

Tarih 10 Mart 2012, 21:43

Halk tarafından yoğun bir şekilde tüketilen küflü peynirin doğal ortamda üretilmemesine uzmanlar karşı çıkarken, esnaflar ise küflü peynirin zararsız olduğunu hatta penisilin görevi yaptığını söylüyor


Konya’da tüketimi bir kültür haline gelen küflü peynir içerisinde bulunan maddeler tartışma yaratıyor. Uzmanlar Konya’da üretilen peynirin sağlıksız olduğunu savunurken, satıcılar ise bu duruma tepkili. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Selçuk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Akın, Konya’da üretilen küflü peynirlerin birçoğunun izinsiz olarak üretildiğini söyledi. Akın, “Küflü peynir üretimi ile ilgili uzun zamandır Tarım İl Müdürlüğü ve Tarım Bakanlığı ile ilgili görüşmelerimiz var. Üretim şartları uygun olanlara tarım bakanlığı izin veriyor. Üretim kapasitesi düşük olanlara izin Konya’da veriliyor. Üretim kapasitesi yüksek olanlara ise izin Ankara’dan veriliyor” dedi. Diğer illerde üretim yapanların izin belgesinin olduğunu söyleyen Akın, izin belgesi olanların doğal küf ile değil, penicillium roqueforti diye bir madde ile ürettiklerini söyledi. Penicillium roqueforti maddesinin ürettiğini toksinin insanlara zarar vermediğini belirten Akın, doğal küf ile üretilen peynirlerin kanserojen madde ürettiğini ifade etti. Konya’daki üretilen peynirlerin toksin değerinin bilinmediğini vurgulayan Akın, “Bugüne kadar Konya’da hiç analiz yapılmadı. Ama üretilen küflü peynirlerin neredeyse tamamı doğal küfle üretiliyor. Eğer peynir yüksek miktarda toksin üretirse ilerleyen yıllarda insanlarda kanser etkisi artabilir” diye konuştu.
 
TÜKETENLERE ZARAR VEREBİLİR
 
Doğal küf ile üretilen peynirlerin insanlara büyük ölçüde zarar verdiğini belirten Nihat Akın, özellikle açık alanda satıldığı zaman tehlike oranın iyice arttığını dile getirdi. Halk arasında küflü peynirin içindeki maddelerin yanlış bilindiğini belirten Akın, şunları kaydetti; “Halk küflü peynir yediği zaman penisilin almış olacaklarını söylüyorlar. Bu yanlış bir bilgi. Bir kere sağlıklı bir insan niye penisilin kullansın. Böyle düşünüldüğü zaman sağlam adama ilaç verme mantığı ortaya çıkar”
 
ESNAFA GÖRE SAĞLIKLI
 
Kadınlar Pazarı Esnafı Hasan Kayısı ise, küflü peynirin Türklerin Orta Asya'dan geldiği zamandan beri var olduğunu söyledi. Kayısı, “Selçuklular, Osmanlılar zamanında da orduya giden askerlere azık olarak katılırmış” ifadelerini kullandı. Küflü peynirin önceki yapılış şeklini de aktaran Kayısı, “Önceleri peyniri keçi veya koyun derisinden yapılmış olan tulumun içerisine koyarak bekletirlermiş. Bu esnada dışarıdan hiç bir katkı maddesi sağlamadan yapılırmış. Sonraları teknolojinin gelişmesiyle peyniri makine yardımı ile bir özel bir poşetin içerisine koyuyorlar, daha sonra o poşeti da başka ikinci bir poşetin içerisine koyarak peynirin dışarıyla bağlantısı iyice kesiliyor. Bu işlemler şimdileri daha hijyenik bir ortamda, buzhanelerde yapılıyor. Bu peynir koyunların sağılma zamanı olan Mayıs ve Haziran ayında tulum peyniri haline getirilir. Daha sonra Eylül ayına kadar buzhanede bekletilir. Böylece peynir doğal bakteriler tarafından küflendirilmeye başlanıyor. Üretim esnasında sıcaklığın da 6 ile 7 derece olması gerekir. Daha sonra peynir 30 gün içerisinde tam manasıyla küflenir. Eğer daha erken veya geç çıkarırsak da piyasada olduğu gibi değişik renklerde olan gök ile yeşil arası peynir oluşur. Bu işlem yapılırken hiç bir katkı maddesi kullanılmaz. Peynirin kendi bakterileri bunu küflendirir zaten” diyerek peynirin doğallığına dikkat çekti. Sanıldığının aksine küflü peynirin sağlıksız olmadığına da değinen Kayısı, “Bizim burada sattığımız ürünler denetimden geçiyor. Gelen raporların hepside sağlıklı raporlar. Bizim peynirlerin aksine yurt dışından getirilip de 100 TL'ye kadar satılan peynirlerin içerisinde yapay maddeler var” diyerek ürünlerinin sağlıklı olduğunu vurguladı.

 

Sarayönü TOKİ'de Satılık Daire

SARAYÖNÜ BELEDİYESPOR'U TAKİP EDİN, BÖLGESEL AMATÖR LİG (BAL) 5. GRUP FİKSTÜR, SONUÇLAR VE PUAN DURUMUNU ÖĞRENİN

SARAYÖNÜ'NÜN TEK ONLİNE FİRMA REHBERİ. üCRETSİZ KAYIT OLUN

   

 

 

SAĞLIK

 

Yorgunluk mevsimi başladı

Yorgunluk mevsimi başladı Halk diliyle 'Bahar Yorgunluğu' olarak bilinen hastalığın çözümü meyve-sebzeden geçiyor.Çay ve kahve tüketi...

İyi kalpli bir Türkiye için

İyi kalpli bir Türkiye için Sarayönü İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aykut Emre Yıldırım, 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası'na dikkat çekti.

15 Nisan 2014

Resmin üzerine tıklayın.

Gazete Arşivi

GAZETEMİZE ABONE OLUN GAZETEMİZ HER HAFTA ADRESİNİZE GELSİN. ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN.

YAZARLARIMIZ

'KULLUK SINAVIMIZ: İHLAS VE SAMİMİYET'18 Nisan 2014

BİZİ TAKİP EDİN

SarayMedya'yı Facebook'tan takip etSarayMedya'yı Twitter'dan takip et
SarayMedya'yı Google+'dan takip etSarayMedya'yı RSS'den takip et

GALERİ

Doğal Güzelliklerimiz
İzlenme: 44714

ANKET

Henüz anket eklenmemiş

REKLAM

Sana Ihtiyacim Var

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Ayrıntılı Hava Durumu

NAMAZ VAKİTLERİ

İSTATİSTİKLER

FACEBOOK SAYFAMIZ

Yazar Girişi | İletişim | Reklam ver | Hakkımımızda/Künye | Sitene Ekle | Sitemap

SarayMedya Facebook SarayMedya Twitter SarayMedya Google+ SarayMedya RSS
SarayMedya-Sarayönü haberleri, Konya gazeteleri
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım: iremNET - Altyapı: MyDesign
        Gizlilik İlkelerimizi okuyunuz
iremNET-Web Tasarım ve Programlama
Kadıoğlu Kasabası | K.Maraş Haber | Elazığ Haber | Fotokopi Makinesi | Web Tasarım ve Programlama