1 litrelik sütün fiyatı 8 TL’ye dayandı!

1 litrelik sütün fiyatı 8 TL’ye dayandı!
Marketlerde süt başta olmak üzere, birçok hayvansal gıda ürününe zam geldi. 1 litrelik sütün fiyatı, 7-8 TL’yi gördü. Süt üreticileri, marketçileri fırsatçılık yapmakla suçlarken; fiyat denetimlerinin artırılmasını...

Marketlerde süt başta olmak üzere, birçok hayvansal gıda ürününe zam geldi. 1 litrelik sütün fiyatı, 7-8 TL’yi gördü. Süt üreticileri, marketçileri fırsatçılık yapmakla suçlarken; fiyat denetimlerinin artırılmasını istedi

Son 3 hafta içerisinde marketlerde satılan süt fiyatındaki afaki artışlar, dikkatlerden kaçmıyor. Üreticiden 2.80- 3 TL’ye alınan sütün litresi, bugün itibariyle marketlerde markasına ve yağ oranına göre 7-8 lirayı gördü. Bu duruma tepki gösteren süt üreticileri, marketleri insafa davet etti. Marketlerin fırsatçılık yaptığını, yüksek fiyat artışı karşısında üretici ve tüketicinin mağdur edildiğini söyleyen üreticiler, market denetimlerinin de artırılmasını istedi.

 

MARKETLERDE SÜTÜN LİTRESİ EN FAZLA 5 TL OLMALI

Çiğ sütün üreticiden 2.80, 3 TL’ye çıktığını hatırlatan Sarayönü Süt Üreticileri Birliği Başkanı Murat Ceran, marketlerin fırsatçılık yaptığını sütün raf fiyatının 7 buçuk 8 liraya kadar çıktığını söyledi.

Denetim eksikliğine dikkat çeken Ceran, “Benim ürettiğim sütün fiyatını hükümet belirlerken, marketlerdeki sütün fiyatını neden hükümet belirlemiyor” dedi.

Geçtiğimiz hafta yem fiyatlarına yüzde 5 ile 7 oranında bir zam daha geldiğini hatırlatan Ceran;  “Çiğ süt fiyatı arttı. Marketlerde süte hemen zam geldi. Yeni yılla birlikte markette sütün fiyatı yüzde 30 civarında arttı. Bu süreçte kazanan sadece marketler oldu. Üreticinin cebine ise para girmedi. Daha 4-5 gün önce yemin çuval fiyatında artışa gidildi. Üreticinin cebinden sürekli para çıkıyor.

Bu işin tüketici ayağının da düşünülmesi gerekiyor. Vatandaşın hali zaten ortada. Markette 7-8 liraya satılan sütü nasıl alıp, içecek? Aracıların aradan kaldırılması lazım. Bu fırsatçılığa son verilmesi gerekir”  şeklinde konuştu.

VATANDAŞIN YORUMU: “HİÇBİR ÜRÜNÜN YANINA YAKLAŞILAMIYOR”

Vatandaş ise artan hayat pahalılığı karşısında tepkili. Çok kısa bir süre önce marketten ulusal marka bir firmanın 1 litrelik sütünü en fazla 5.25 TL’ye aldıklarını söyleyen vatandaşlar da “Bu, insafsızlık. 1 litrelik sütün fiyatı, 7-8 TL olur mu? Marketler, şu süreçte gerçekten çoğu hayvansal gıda ürününde fiyat artışına gitti. Hiçbir şeyin yanına yaklaşılmıyor. Kaşar peyniri, sucuk, yağ, peynir gibi birçok ürüne zam geldi. Nefes alamıyoruz” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.