Dolar 19,0204
Euro 20,4962
Altın 1.184,84
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 15°C
Çok Bulutlu
Konya
15°C
Çok Bulutlu
Çar 13°C
Per 13°C
Cum 15°C
Cts 16°C

14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

18 Mayıs 2022 20:09
322

Tarım ülkeler açısından kritik öneme sahip üretim kolları arasında yer almaktadır. Yerleşik hayata geçilmesi ile birlikte tüm medeniyetler için tarım başlıca geçim ve üretim kaynağı, çiftçilik ise en temel mesleklerden bir tanesi olmuştur.

Tarihten günümüze önemini koruyan tarımsal faaliyetler, değişen teknolojik şartlara bağlı olarak ilerlemekte ve her geçen gün yenilikçi teknolojilerle donatılmaktadır.

Sanayi devrimi sonrası endüstriyel topluma geçiş süreçleri farklı meslek dallarına olan ilgiyi artırmaktadır. Bu süreçler içerisinde, çiftçilik mesleği de popüler meslek dallarının yanında tercih edilmez duruma gelmektedir.

Nüfusun çoğalması, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi de tarımı ve çiftçilik mesleğini etkileyen koşullar arasındadır.

Bunların yanında gelişmiş ve gelişen ülkelerde tarımda çalışanların payı da azalmaktadır. Tarımda çalışan payının düşük olması adeta bir gelişmişlik seviyesi olarak görülmektedir. Türkiye’de de özellikle 1980’li yıllardan sonra tarımın ekonomideki payı giderek düşmektedir, bunun yanında hizmetler sektörünün payı da giderek artmaktadır.

Türkiye’de 14 Mayıs tarihlerinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Gazetelerde, televizyonlarda ve okullarda, tarımın ve çiftçilik mesleğinin zor şartları ve ekonomiye olan katkısı anlatılmaktadır.

Çiftçilerin çalışmalarına dikkat çekilmekte ve tarımın önemi vurgulanmaktadır. Hayati öneme sahip bazı tarım ürünlerinin üretim serüvenleri, hangi sektörlerde nasıl kullanıldıkları dile getirilerek bu ürünlere ayrıca dikkat çekilmektedir.

Örneğin tekstil sektörü için oldukça önemli olan pamuk, ipek ve yün gibi tarım ürünleri, gıda sektörü için elzem olan buğday, arpa, çay, meyveler vs. gibi ürünler anlatılmaktadır.

Her ne kadar globalleşen dünyada farklı meslek türleri ön plana çıksa da tarım sektörü ve çiftçilik mesleği asla ölmeyecek ve asla ölmemesi gereken sektörler ve meslek dalları arasındadır.

Hayati öneme sahip bu sektör ve meslek dalı, gereken önem verilip çağın şartları ile birleştirildiğinde ülkeler için büyük bir kazanç ve ihracat dalı haline gelmektedir. Son olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözü tarımın ve çiftçiliğin önemini açıklar niteliktedir, “Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür.”

Tarımsal faaliyetlerin makineleşmesi çiftçilik mesleğini etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Her ne kadar teknoloji ilerlese de dünya ve ülkemiz gıdaya, yani tarıma ve çiftçiye muhtaç durumdadır. Dünya nüfusu her geçen gün artmaktadır, bu artışla beraber gıda ihtiyacı da artmaktadır. Bu sebeple göz ardı edilen tarım sektörünün ve çiftçilik mesleğinin önemi tekrar anlaşılmaktadır.

Tarımın ve çiftçilik mesleğinin değerinin anlaşılması açısından Dünya Çiftçilik Günü büyük önem taşımaktadır. Dünya Çiftçiler Günü 14 Mayıs tarihi olarak belirlenmiştir.

14 Mayıs tarihi ise Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu kurumunun kuruluş tarihidir. Kurumun isminin kısaltması İFAB ve ülkemizde yer alan Türkiye Ziraat Odaları Birliği bu kurumun bir üyesidir.

Dünya Çiftçiler Günü, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonunun kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1984 tarihinden itibaren her 14 Mayıs günü, Türkiye dahil kuruluşa üye olan tüm ülkelerde Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
6 Haziran 2022 23:06
2 Haziran 2022 21:18
23 Mayıs 2022 20:34
9 Mayıs 2022 22:12
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.