829 öğrenci aşılandı

829 öğrenci aşılandı
Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında merkez ve taşra mahallelerde öğrencilere aşısı yaptı. 1. sınıf ve 8. sınıflara, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, dörtlü kombine, difteri ve tetanos...

Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında merkez ve taşra mahallelerde öğrencilere aşısı yaptı. 1. sınıf ve 8. sınıflara, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, dörtlü kombine, difteri ve tetanos aşıları uygulandı. Toplamda 829 öğrenci aşılandı.

Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında Sarayönü merkez ve taşra mahallelerinde eğitim öğretim gören öğrencilere aşı uygulaması yapıldı. Aşı çalışmaları ile ilgili bilgi veren Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ebubekir Özkardaş yaptığı açıklamada, “Sağlık alanında kazanılmış büyük zaferler vardır. Bunlardan en önemlileri arasında; Çocuk Felci yapan mikrobun ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa bölgesinden yok edilmesi sayılabilir. Aynı başarının sorun olan diğer aşı ile korunabilir hastalıkların da kontrol altına alınması için sürdürülmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla Ülkemizde okul çağı öğrencilerini aşı ile korunabilen; Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Difteri, Boğmaca, Tetanos ve Çocuk Felci hastalıklarına karşı bağışık hale getirmek amacıyla; İlkokul l. ve Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin okul aşıları Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ile uygulanmıştır.

İlkokul 1. sınıf öğrencilerine, DaBT-İPA Aşısı yapıldı. Bu aşı Difteri, Boğmaca, Tetanos ve Polio (Çocuk Felci) hastalıklarından korur.

8. sınıf öğrencilerine ise Td (Erişkin Tip Dîfteri+Tetanos) Asısı yapıldı. Sevgili Anneler, Babalar, geleceğimizin teminatı en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlıklı yetişmeleri için rutin aşılarını yaptıralım. Tüm aşı kampanyalarına katılalım. Unutmayalım ki sadece aşı uygulayarak her yıl 40-50 bin bebek ve çocuğun ölümünü birlikte önlüyoruz. Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşıdır” dedi.

Etiketler :