85 milyon yaşındaki 8. kıta yeniden ortaya çıktı! 375 yıldır kayıptı

85 milyon yaşındaki 8. kıta yeniden ortaya çıktı! 375 yıldır kayıptı
Yerbilimciler, 375 yıldır kayıp olan dünyanın 8. kıtası Zelandiya’nın yeniden keşfedildiğini açıkladı. Araştırmacılar, ilk olarak 1642 yılında keşfedilen kıta üzerinde araştırma başlattı

Yerbilimciler, ilk olarak 1642 yılında "Büyük Güney Kıtası"nı ortaya çıkarmak isteyen Hollandalı işadamı ve denizci Abel Tasman tarafından keşfedilen, ancak yaklaşık 375 yıldır kayıp olan dünyanın 8. kıtasını yeniden keşfetti.

500 milyon yıl önce Batı Antarktika ve Doğu Avustralya'nın çoğunu kapsayan Gondwana adlı süper kıtanın bir parçası olan Zelandiya hakkında araştırmalar devam ederken, yer bilimciler 5 milyon kilometrekare büyüklüğündeki kıtaya yeniden rastladıklarını açıkladı.

BENZERSİZ ÖZELLİKLERİ BULUNUYOR
Yeni keşfedilen kıtanın büyük bir kısmının su altında olduğu belirten araştırmacı Tulloch, "Bu henüz tam olarak anlamadığımız bir süreç. Zelandiya çekilmeye başladı" dedi.

Zelandiya yapılan çalışmalardan sonra dünyanın 8. kıtası olarak tanımlanırken, benzersiz özellikleri de onu diğer kıtalardan ayırıyor. Araştırmayı yürüten yerbilimci Nick Mortimer, diğer tüm kıtaların birden fazla ülkeye ev sahipliği yaptığını ancak Zelandiya’nın ise sadece 3 bölgeye sahip olduğunu kaydetti.

Bu keşfin, kıtanın büyük bölümü sular altında olmasına rağmen dünyanın jeolojik tarihine ve kıtaların bugünkü şekillenişine ışık tutan çok büyük bir keşif olduğu açıklandı.

2-001.png

85 MİLYON YIL ÖNCE GONDVANA’DAN KOPMUŞ
Zelandiya kıtasının ismi 25 yıldır kullanılan bir isim olarak biliniyor. İlk olarak bu ismi Jeofizikçi Bruce Luyendyk 1995 yılında gündeme getirdi.
Luyendyk daha önceleri 'Business Insider'a' aslında bu terimi yeni bir kıtanın tanımlaması amacıyla seçmediğini söyledi. Aslına bu terim, Yeni Zelanda ve süper kıta Gondvana'dan 85 milyon yıl önce kopmuş, su altında kalan yerkabuğu parçalarını kastediyordu.

Luyendyk 'Bu terimi ortaya atma nedenim kolaylık sağlaması içindi. Gondava'ya bakıldığında bu parçalar onun aynısı. Ben de düşündüm ki 'Bu parçalar bütününü neden farklı şeyler olarak isimlendirelim ki?'' dedi. Gondvana, Dünya'nın antik süper kıtası Pangea iki parçaya ayrıldığında oluştu. Kuzeydeki Laurasia Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'yı, güneydeki Gondvana ise Afrika, Antartika, Güney Amerika ve Avusturalya'yı oluşturdu.

KITA OLMA ŞARTLARINI TAŞIYOR
2017'ye kadar Zelandiya, Madagaskar adası gibi 'mikro kıta' olarak sınıflandırılmıştı fakat Mortimer'e göre Zelandiya kıta olma şartlarının tamamını yerine getiriyor.

Açık bir şekilde belirgin olan sınırları, 1 milyon kilometrekareden büyük kapladığı alanı, denizel kabuğu ve denizel kabuğundan daha kalın olan kıtasal kabuğu var.

Mortimer 2017'de 'Science News'e'; 'Dünya'daki okyanusların suyunu boşaltabilseydik, Zelandiya açık bir şekilde göze çarpardı. Eğer okyanus tabanında olmasaydı, çok daha önceden onun da bir kıta olduğunu fark ederdik.' şeklinde açıklama yapmıştı.