Ahmet Hüdai iftarla anıldı

Ahmet Hüdai iftarla anıldı
Sarayönü'nün mana yıldızlarından Ladikli Ahmet Hüdai, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Sarayönü Belediyesi tarafından düzenlenen iftar programı ile anıldı. Vatandaşların anma programına ilgili yoğun oldu. Ladik Çalıbağı...

Sarayönü'nün mana yıldızlarından Ladikli Ahmet Hüdai, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Sarayönü Belediyesi tarafından düzenlenen iftar programı ile anıldı. Vatandaşların anma programına ilgili yoğun oldu. Ladik Çalıbağı mevkiinde gerçekleşen programda Ladikli Ahmet Ağa'nın manevi terbiyesine dünden daha çok ihtiyacımız olduğu vurgulandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Sarayönü Belediyesi Konya'nın manevi mimarlarından Ladikli Ahmet Hüdâi Hazretleri'ni ortaklaşa düzenlediği program ile andı. Ladik Çalıbağı Mevkii'nde gerçekleştirilen programa Ak Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkan Mücahit Sami Küçüktığlı, Ak Parti İlçe Başkanı Şükrü Tınas, Müftü Vekili Mustafa Topcu, Sarayönü'nden, çevre ilçelerden ve Konya'dan vatandaşlar katıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Medeniyet Okulu Müsemma Topluluğu nun icra ettiği Tasavvuf Musikisinden örnekler, manevi havaya katkı sağladı. Kur an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programda, Ladikli Ahmet Hüdai İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden Ayşe Keleş, Ahmet Hüdai nin hayatını anlattı.

Konuşmalar bölümünde ilk olarak kürsüye gelen Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, "içinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayının Müslümanların birliğine, dirliğine vesile olmasını diliyor, ramazanınızı, içerisinde bulunan kadir gecenizi tebrik ediyor, bayrama da ibadetleriniz makbul, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde erişmenizi diliyorum. Programın gerçekleşmesinde emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibine teşekkür ederim" dedi.

Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan ise “burada bulunmamıza neden olan büyüklerimizden Allah razı olsun. Ahmet Hüdai hazretlerini anmak vesilesiyle bir aradayız. Bu güzel günlerde, birlik ve beraberlik içerisinde olmamıza neden olan, bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ramazan ayı deyince aklımıza güzel şeyler geliyor. Biliyorsunuz Ramazan ayı Kur an ayıdır. Ramazan bereketinden, feyzinden nasıl faydalanırız; buna dikkat etmeliyiz. Rabbim bizi Ramazan bayramına ulaştırsın.” şeklinde konuştu.

Programa konuşmacı olarak katılan Abdurrahman Büyükkörükçü, 1888-1969 yılları arasında yaşayan Ladikli Ahmet Hüdainin hayatı hakkında bilgi verdi.

Ladikli Ahmet Hüdainin bir gönül eri ve Allah dostu olduğunu belirten Büyükkörükçü, "Ladikli hacı babamız, şefaatini umduğumuz, mübarek bir insandır. Ümmeti Muhammed'in paratonerleridir, ölümsüzdür onlar. Allahın izniyle bize yardım etmeye devam ederler. Ladikli hacı babamızın üstadı, muallimi, Hz. Musa'ya ilim, irfan, himmet öğreten Hızır Aleyhisselamdır. Ondan ders almıştır. Resulullahın ahlakıyla ahlaklanmıştır. Kalp kırmaz onlar. Allah dostları bizim sırlarına vakıf olamadığımız büyük insanlardır. Kıymetli insanlardır. Onların gönüllerine girebilmek peygamber efendimizin gönlüne girebilmektir. Peygamber efendimize sevdirmek ise Allah a sevdirmektir. Allah bir insanı sevdi mi onu Allah dostlarına sevdirir. Allah dostlarını da onlara sevdirir. Bilelim bilmeyelim, tanıyalım tanımayalım bütün Allah dostlarını sevelim" dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek in selamlama konuşmalarının ardından okunan akşam ezanı ile yüzlerce vatandaş iftarını açtı. İftar duası ile program sona erdi.