AK Parti’de emekli maaşları için dörtlü toplantı

AK Parti’de emekli maaşları için dörtlü toplantı
AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ile bir araya gelerek en düşük emekli maaşının yükseltilmesi için çalışma yapacaklarını söyledi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranında yapılan zamdan memnun kalmayan emekliler seyyanen zam için hükümetten bir açıklama beklerken, beklenen açıklama AKP Grup Başkanvekili Abdullah Güler'den geldi.

TÜİK haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre altı aylık enflasyon oranı yüzde 24,73 oldu. TÜİK”in verileri doğrultusunda SGK ve Bağ Kur emeklilerinin aylıklarına yüzde 24,73 oranında zam yapıldı. Ancak bu zam sadece kök maaşlara uygulanacağı için kök aylığı 8 bin TL’nin altında kalan milyonlarca emeklinin maaşı yine 10 bin TL seviyesinde kalacak.

AKP'nin en düşük emekli maaşına yönelik bir düzenleme yapması beklenirken, kulislerde en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarılacağı konuşuluyordu.

TOPLANTI BUGÜN YA DA YARIN

AK Parti TBMM Grubunda yapılan toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük emekli maaşı ile ilgili bakanlıkların çalışmayı sürdürdüğünü belirterek, “Bugün akşam bir araya gelebilirsek oturup konuşacağız. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve ben katılacağım” dedi.

Güler, asgari ücrete zam beklentisine ise kapıyı kapattı.

AKP'li yetkililer ise "Emeklilere seyyanen zam mümkün gözükmüyor, şu an sadece en düşük emekli maaşı 10 bin TL’nin yukarıya çekilmesi noktasında bir çalışma var" açıklamasında bulundu.

Kaynak:HABER MERKEZİ