Alper Gezeravcı Türkiye'ye döndü

Alper Gezeravcı Türkiye'ye döndü
Türkiye’nin ilk astronotu Türkiye’ye döndü. Esenboğa Havalimanı’nda çiçeklerle karşılanan Gezeravcı, uçaktan elinde Türk bayraklarıyla ile indi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevini tamamlayan Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Türkiye'ye döndü. Gezeravcı, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda kalabalık bir grup tarafından çiçeklerle karşılandı.

Gezeravcı, 19 Ocak’ta başlayan ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nda geçirdiği 18 günün ardından Türkiye'nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu tamamlayarak 9 Şubat'ta dünyaya iniş yapmıştı. Gezeravcı, ABD'deki kontrollerinin tamamlanması ve karantina sürecinin dolmasının ardından Cumhurbaşkanlığına ait uçakla Ankara Esenboğa Havalimanı'na geldi.

Gezeravcı'yı, burada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever karşıladı.

Ayrıca 13 çocuk, apronda Gezeravcı'ya çiçek takdim etti. Gezeravcı da Uluslararası Uzay İstasyonu'na giderken yanında götürdüğü 13 Türk bayrağını tek tek sohbet ederek çocuklara verdi. Gezeravcı'nın ailesi de aynı uçakla yurda döndü.

DÖNÜŞ YOLCULUĞU 3 KEZ ERTELENMİŞTİ
Gezeravcı'nın da yer aldığı Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü, ABD yerel saatiyle 18 Ocak 16.49'da (TSİ 19 Ocak 00.49) NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatılmış, yolculuğu yaklaşık 36 saat sürdü.

Ax-3 mürettebatı, 20 Ocak'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşmış; 14 günlük görev süresi boyunca 13 farklı deneyi tamamlamıştı.

Hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle dönüşü 3 kez ertelenen ve uzayda 4 gün fazladan kalan Alper Gezeravcı ile Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü 7 Şubat'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrılmıştı.

Kaynak:HABER MERKEZİ