Altay’dan su tasarrufu çağrısı!

Altay’dan su tasarrufu çağrısı!
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medya hesabından Konyalı vatandaşlara su tasarrufu çağrısında bulundu.Yağışsız geçen kış mevsimi su kaynaklarını kurutmaya başladı. Kuraklıktan dolayı su...

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medya hesabından Konyalı vatandaşlara su tasarrufu çağrısında bulundu.

Yağışsız geçen kış mevsimi su kaynaklarını kurutmaya başladı. Kuraklıktan dolayı su kaynaklarının seviyelerinde ciddi düşüşler yaşandı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da dün akşam sosyal medya hesabından konu ile ilgili bir paylaşımda bulundu. Altay, su tasarrufu konusunda belediye olarak büyük çaba sarf ettiklerini belirterek Konyalı hemşerilerinden de aynı duyarlılığı beklediğini söyledi.

Başkan Altay yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Arkadaşlar su tasarrufu konusu çok önemli. Her yaştan hemşerimden daha fazla duyarlılık bekliyorum. Belediye olarak içme suyu kaynaklarımızın korunması ve kayıp oranını azaltmak için büyük çaba harcıyoruz. Suyumuza sahip çıkalım, koruyalım ve daha dikkatli davranalım."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, vatandaşlarda su tasarruf bilincini artırmak için KOSKİ bünyesinde çalışma yürüttüklerini ve önemli sonuçlar aldıklarını söyledi. Başkan Altay, “2.3 milyon nüfusun yaşadığı 31 ilçemizde 36 milyon metre uzunluğundaki 6 farklı su şebekesini ve 3 binden fazla üst yapı tesisini sorunsuz bir şekilde kontrol ediyoruz. Yeni Büyükşehir Yasası’nı en başarılı biçimde uygulamaya çalışıyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşehrilerimizin sağlıklı, temiz, ulaşılabilir ve uzun ömürlü su ihtiyacını karşılamak için yoğun bir mesai harcıyoruz.” dedi.

“13 MİLYON METREKÜP SUYUN BOŞA AKMASINI ENGELLEDİK”

Su şebekelerindeki kayıp-kaçakları önlemek amacıyla son teknoloji ürünler kullandıklarını ifade eden Başkan Altay, “KOSKİ Genel Müdürlüğümüz yoğun emek sarf ederek; kuyulardan, barajlardan iletim hatları ile arıtma tesisine; depo-pompa sistemleriyle şebekeye verilen suyun kaynağından son kullanıcıya kadar güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Konya merkez ve 28 ilçe merkezinde kayıp kaçakları en aza indirerek 2020 yılında 13 milyon metreküp suyun boşa akmasını engelledik. Bu sayede su israfını önlemiş olduk. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “ diye konuştu.

“SUYUN İHTİYAÇTAN FAZLA KULLANILMASININ ÖNÜNE GEÇİYORUZ”

Başkan Altay; evsel, endüstriyel ve tarımsal amaçlı sarf edilen suları tekrar kullanıma kazandırdıklarını söyleyerek, “Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğümüz, Mor Şebeke Sistemi ile 2020 yılında 72 bin 772 metreküp arıtılmış su üreterek talepte bulunan hemşehrilerimize ulaştırdı. Öte yandan, abonelik işlemleri için KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne gelen hemşehrilerimize tasarruflu su aparatı olarak da bilinen perlatörlerden dağıtarak, yaklaşık yüzde 90 oranında su kaybını önledik. Bu aparatları da olarak verdik. Kademeli tarife uygulamasına geçiş yaparak suyun ihtiyaçtan fazla kullanılmasının da önüne geçmiş olduk. “ şeklinde konuştu.

KÜLTÜREL YAYINLARLA SU TASARRUFU ÇAĞRISI

Su tasarruf bilincinin arttırılması için sosyal, sanatsal ve kültürel çalışmalar da yaptıklarını vurgulayan Başkan Altay, “Başta çocuklar olmak üzere; tüm hemşehrilerimizi su tasarrufuna yönlendirerek Gökbayrak Projesi’yle suyun önemini aktardık. Üç ayda bir yayınlanan Çocuksu Dergisi, su tasarrufunu konu alan tiyatro oyunları, uzun ve kısa metrajlı filmler, kitaplar, çocuksu.org.tr sitesi, broşür, afiş, bilboard, radyo, televizyon spotları ve sosyal medya postları ile susuzluğun yalnız bugünün değil, geleceğimizin sorunu olduğu anlatıyoruz. Çocuklar tarafından beğeniyle takip edilen ‘Emiray’ çizgi dizinde de su tasarrufunun önemi dikkat çektik. İnşallah hemşehrilerimizle birlikte Konyamızı su tasarrufunda da öncü şehir yapacağız.” dedi.