Altın çıktığı hızla düşüşe geçti! Bundan sonra ne olacak?

Altın çıktığı hızla düşüşe geçti! Bundan sonra ne olacak?
Fed'in faizi yüzde 5,25'te sabit bırakmasının ardından Ons altın 1.932 dolara kadar düştü. Düşüş yurt içi piyasalarda altının gram satış fiyatına da yansıdı. Peki piyasalarda bir sonraki durak neresi?Ons altın fiyatı,...

Fed'in faizi yüzde 5,25'te sabit bırakmasının ardından Ons altın 1.932 dolara kadar düştü. Düşüş yurt içi piyasalarda altının gram satış fiyatına da yansıdı. Peki piyasalarda bir sonraki durak neresi?

Ons altın fiyatı, yatırımcıların dün akşamki Fed kararını satışla karşılamasının ardından seansın erken saatlerinde gerilemeye başladı. Dünden itibaren 1.960 doların altında seyreden grafik 1.930 dolarlara kadar yanaştı.

Fed, faiz oranını beklendiği gibi sabit bıraktı, ancak daha fazla artırım gelebileceğinin sinyalini verdi.

Dün akşam Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonda düşüşün olduğunu ancak uzun bir süre daha yüzde 2'lik hedefe yaklaşma olmayacağına dair konuşurken bu yıl için faiz indirimi gerçekleşmesini kimsenin öngörmediğini belirtti.

Dolar Güçlendi

Dolar endeksi, Fed'in faiz artırımlarına yıl sonuna kadar devam etmesi ihtimaline yükselişle karşılık verdi. Son seanslarda baskıyla karşı karşıya kalan gösterge, 103.33'ün üzerinde güçlendi.

Geçen hafta Kanada Merkez Bankası bu ayın başlarında faiz oranlarını artırarak piyasaları şaşırtmıştı. Şimdi ECB'nin bugün kilit faiz oranlarını 25 baz puan daha artırması bekleniyor. BoJ ise Cuma günü aşırı gevşek para politikasını sürdürecek.

Altın Ne Kadar?

Faiz indirimi gelişmesiyle daha da güç kazanması beklenen Altın Powell'ın konuşmasıyla birlikte güç kaybına uğradı. Ons Altın güne 1942 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 1932 dolar en yüksek de 1945 dolar seviyesi görüldü. Gram Altın fiyatları da gerileme gösterdi. Gram altın güne 1.471 liradan başladı. Gün içinde en düşük 1.462 lira en yüksek de 1.474 lira seviyesini gördü.

Haber: Mücahit Enes TURBİL