Anaç koyun keçi desteklemeleri yatırılmaya başlandı

Anaç koyun keçi desteklemeleri yatırılmaya başlandı
Hayvancılık desteklemelerinde önemli bir kalemi oluşturan anaç koyun keçi destekleme ödemelerinin takvimi belli oldu.2022 yılı koyun keçi ayırımı kaldırılarak, anaç koyun keçi destekleri yaklaşık olarak yüzde 60 arttırılarak...

Hayvancılık desteklemelerinde önemli bir kalemi oluşturan anaç koyun keçi destekleme ödemelerinin takvimi belli oldu.

2022 yılı koyun keçi ayırımı kaldırılarak, anaç koyun keçi destekleri yaklaşık olarak yüzde 60 arttırılarak 50 lira olarak belirlendi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferhat Koçak; “Anaç koyun ve keçi desteklemesi; damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine üye yetiştiricilerin bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı anaç koyun ve keçilerine 50 TL/baş, anaç tiftik keçisi başına ilave 20 TL/baş, göçer yetiştiricileri göçer yetiştiricilerin anaç koyun keçilerine ilave 2 TL/baş ödenir.

Yetiştiriciler (göçer hayvancılık yapan yetiştiriciler dahil), üyesi oldukları damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine dilekçeleri ile 30 Ocak 2023 tarihine kadar başvurur.

Birlik, 4 Kasım 2022 tarihinde TÜRKVET'ten KKBS'ye aktarılan yedekteki kayıtları esas alır. Damızlık koyun keçi yetiştiricileri birlikleri almış oldukları başvuruları 16 Aralık 2022 tarihine kadar KKBS 'ye kaydeder ve KKBS' den aldıkları üyelerinin isim ve işletme bilgilerini içeren listeleri 30 Ocak 2023 tarihine kadar il/ ilçe müdürlüğüne iletir. Üreticilerimizin desteklemelerden yararlanabilmeleri için son başvuru tarihine kadar başvurularını tamamlamaları gerekmektedir" diye konuştu.

Etiketler :