DOLAR 7,4116
EURO 9,0280
ALTIN 442,27
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 9°C
Çok Bulutlu
Konya
9°C
Çok Bulutlu
Pts 10°C
Sal 11°C
Çar 10°C
Per 5°C

ANADOLU BAĞDAT DEMİRYOLLARI-2

05.01.2021
13
A+
A-

Bursa hattındaki bu başarısızlık daha sonraları İzmit-Ankara hattında da baş gösterdi. 5,5 Milyon Franklık bir yatırımdan sonra müteahhitlere olan ödemelerde de sorunlar çıkmış ve çok büyük hülyalarla başlayan bu işte de 93 km lik kısmın toprak işleriyle, 7 km’lik ray döşemesi sağlanmıştır. Böylece 1875 yılında Osmanlı Maliyesinin iflasıyla Pressel’e hazırlatılan bu proje de rafa kaldırılmıştır.

Bütün bunlardan başka Mithat Paşa’nın Bağdat Valiliği sırasında, İngilizlerin ilk araştırmalarından 30 yıl sonra Fırat ve Dicle nehirlerinin demiryolu ve su yolu kullanımı şeklindeki projeleri de dikkat çekicidir. Birecik’e kadar demiryoluyla daha sonra Birecik’ten geçen Fırat ile su yolunu kullanarak Basra’ya ulaşma projesi de mali imkânsızlıklar yüzünden yarıda kalmıştır.

İlk olarak Padişah Abdülaziz Han zamanında yapımına başlanmış olan demiryollarımız, bütün mali zorluklara rağmen onun döneminde (1870-1875 yılları arasında) arasında eriştiği son durumuyla şu şekildedir: 283 km

1) İstanbul-Edirne

2) Dedeağaç-Edirne

3) Edirne-Belova

4) Timova-Yanbolu

5) Selanik-Mitroviça 150 km 243 km 105 km 362 km 155 km

6) İzmir-Akça

7) Paradise-Buca 3 km

8) Gaziemir-Seydiköy 2 kın Toplam 1300 km Ortalama yılda 260 km tamamlanmış ve işletmeye açılmıştır.

Bunlarda yabancı sermayeye verilmiş olan ayrıcalıkların da etkisi olmakla birlikte, devlet taahhütlerinin de önemi meydandadır.

Padişahlığının ilk zamanlarında sadrazam (başbakan) olan Ali ve Fuat paşaların kontrolünde oldukça iyi bir yönetim şekline zorlanan durumu, bu iki paşanın aniden arka arkaya ölümüyle padişahın çevresini saran ve yalnız kendilerini düşünen birçok dalkavuk ile birlikte bu durumu önleyebilecek yerde iyice körükleyen Mahmud Nedim Paşa gibi sadrazamlar sayesinde iyice müsrifliğe ve nefis zevklerine alıştırılan Padişah, sonunda başını Hüseyin Avni Paşa (Serasker), Bahriye Nazırı Ahmet Paşa, Şeyhülislam Hayrullah Efendi ve sonraları bu gruba katılan ve Devlet Bakanı olan Mithat Paşa gibi devlet adamları bir araya geldiklerinde ilk konuştukları konu padişahın tahttan indirilmesi olmuştu.

Sonunda 30 Mayıs 1876 tarihinde Padişah Sultan Abdülaziz Han tahttan indirildi, 4 Haziran 1876 tarihinde, 4 gün sonra da intihar etti. Bazı iddialara göre ve II. Abdülhamit Han’ın sonradan Yıldız’da kurdurduğu özel mahkemenin verdiği karara göre de Serasker Hüseyin Avni Paşa’nın adamları tarafından padişahın tahttan indirilmesinde iktidarda olan kabine üyelerinin olurlarıyla öldürüldü.

Yerine veliaht olan 36 yaşındaki V. Murat otuz beşinci Osmanlı Padişahı olarak tahta çıktı. 31 Ağustos 1876 tarihinde cinnet geçirdiği gerekçesiyle 93 günlük padişahlıktan sonra tahttan indirildi. Yerine veliaht olan II. Abdülhamit Han otuz altıncı Osmanlı Padişahı olarak aynı gün, 31 Ağustos 1876 da tahta çıktı.

Bu tarihten sonra Rusya ile yapılan ve Rusların bugünkü Yeşilköy önlerine kadar gelmelerine sebep olan 93 Harbi ile birlikte maliyenin çöküntü içinde oluşu uzunca bir süre demiryolu yapım ve proje işlerinin duraklamasına sebep olmuştur.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.