Ankara Üniversitesinden depremzede öğrencilere üniversiteye hazırlık kursu

Ankara Üniversitesinden depremzede öğrencilere üniversiteye hazırlık kursu
Ankara Üniversitesi (AÜ), 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen öğrenciler için üniversiteye hazırlık kursları düzenliyor.Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, AÜ ile Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, "Elbistan ile...

Ankara Üniversitesi (AÜ), 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen öğrenciler için üniversiteye hazırlık kursları düzenliyor.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, AÜ ile Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, "Elbistan ile El Ele" sloganıyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek 12. sınıf öğrencileri ve mezun adaylara yönelik hazırlık kursu için işbirliği yaptı.

AÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinin altyapı desteğiyle AÜ Geliştirme Vakfı (ANKÜ) Özel Okulları Anadolu ve Fen Liseleri öğretmenlerince çevrim içi verilen derslere katılmak için yüzlerce üniversite adayı başvuru yaptı.

Bu kapsamda ilk ders, 13 Mart'ta Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, üniversite yönetimi ve Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin ile öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla yapıldı.

Üniversite adaylarına, her gün 3 saat olmak üzere haftada 15 saat ders veriliyor. Derslerin haziran ayında yapılacak YKS'ye kadar devam etmesi planlanıyor.

- "Programda akademik dersler ve PDR saatleri yer alıyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ünüvar, deprem bölgesi için bugüne kadar gıdadan giysiye, hijyen malzemesinden hayvan yemine, sağlık hizmetinden psikososyal desteğe pek çok alanda faaliyet yaptıklarını belirtti.

Gençlere destek olmak amacıyla üniversite hazırlık kursunu açtıklarını aktaran Ünüvar, "Elbistan'daki ihtiyacı gördük ve oradaki ihtiyacı buradaki imkanlarla buluşturduk. Kursa güzel bir ilgi var. Bununla yaralarımızı bir nebze sarabilirsek, eğitimle ilgili bir nebze katkımız olabilirse kendimizi çok mutlu hissedeceğiz." ifadesini kullandı.

Kurs programında akademik derslerin yanı sıra psikolojik danışmanlık ve rehberlerlik saatleri de yer alıyor. Ayrıca üniversitenin rektör yardımcıları ve öğretim üyeleri, Elbistanlı öğrencilerle kariyer sohbetleri yapıyor. (AA)