Antep katmerini Konya'ya sevdirdiler

Antep katmerini Konya'ya sevdirdiler
Lezzeti Antep markasının İç Anadolu Bölge Bayisi olan Köksallar Gıda Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Sarayönülü iş adamı Selman Köse, "Şu anda Konyalı vatandaşlarımız katmer tatlısına büyük ilgi duyuyor" dedi.Katmer...

Lezzeti Antep markasının İç Anadolu Bölge Bayisi olan Köksallar Gıda Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Sarayönülü iş adamı Selman Köse, "Şu anda Konyalı vatandaşlarımız katmer tatlısına büyük ilgi duyuyor" dedi.

Katmer tatlısı Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde özellikle Gaziantep ve civarında yaygın olarak tüketilir  ve Antep fıstığıyla yapılır. Gaziantep te özel günlerde kahvaltı sofralarının olmazsa olmazlarından biri katmer tatlısıdır. Ayrıca yapması kolay, yemesi ayrı bir zevklidir; katmer tatlısının. Lezzeti Antep markasının İç Anadolu Bölge Bayisi olan Köksallar Gıda Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Selman Köse, "Sanat eseri titizliği ile açılan incecik yufkanın içine sadeyağ, Antep fıstığı ve kaymak koyarak hazırladığımız bu özel ürün Antep te sabah kahvaltılarında yenmektedir. Sıcak olarak servis edilen Antep katmerini günün her saati afiyetle yiyebilirsiniz. Antep katmerini seri olarak üreten ve donuk olarak sevkiyatını yapan firmamız, bu konuda Türkiye de ve dünyada ilk ve tek olma unvanını elinde bulundurmaktadır" dedi.

“Şu anda Konyalı vatandaşlarımız katmer tatlısında çok ilgi duyuyor" diyen Selman Köse, "Katmer tatlısının içerisinde bulunan ürünler her sene Antep ten satın alınarak üretiliyor. Ürünlerde hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. Doğal olarak üretilip vatandaşlarımıza sunulmaktadır" diye konuştu.

Doğal üretiliyor

Katmer tatlısı hakkında bilgi veren Selman Köse, “Katmer tatlısı içerisinde bulunan fıstıklar Antep ten hasat edildikten sonra fabrikaya gelir. Fabrikada makinelerden geçtikten sonra toz haline gelir. Ürünlerin tamamı doğaldır. Katmerin yapılışı ise baklavalık hamur ile başlar. Kaymak sürerler ve Antep fıstıklarını toz haline geldikten sonra şerbet ile yıkarlar. Hamurun içerisine kaymak ve Antep fıstığı koyulduktan sonra katlama işlemine geçilir. Bizler katmer tatlısı üreticisi olan Lezzeti Antep firması ile ortak bir şekilde çalışıyoruz. Konya, Antalya, Karaman, Aksaray, Kırıkkale ve Nevşehir bölgelerine dağıtımları biz gerçekleştiriyoruz. Ürünler bizlere dondurulmuş olarak gelmektedir. Donuk halde ürünümüzü aldığınız zaman yapımı kolaydır. Teflon tavaya katmeri koyuyorsunuz. Yağ veya başka bir şey eklemeden arkalı önlü 2 ile 3 dakika arasında kızartılıyor. Şu anda Konya da vatandaşlarımız kafelere ve pastanelere sırf katmer tatlısını yemek için gidiyorlar. Katmer tatlısı üzerine dondurma ve kaymak eklendiği takdirde daha da lezzetli hale gelmektedir" diye konuştu.

Bir sene dayanabilir

Katmer tatlısının tüketim aşaması hakkında bilgi veren Köse, şunları kaydetti: "Katmer tatlısının derin dondurucularda eksi 18 derecede 1 yıl ömrü bulunmaktadır.  Eksi 18 dereceden çıktıktan sonra yarım saat içerisinde kendini salar. Çıktıktan yarım saat sonra servisinizi yapmanız gerekir. Konya da bulunan firmalara aylık yaklaşık olarak 15 bin adet dağıtımını yapıyoruz. Ürünümüzü vatandaşlarımız marketlerden tedarik edebilir. Konya da Çelikkayalar Alışveriş Merkezi ve My Gross Alışveriş Merkezlerinde katmer tatlımız bulunmaktadır. Bazı cafelerden müşterilerimiz donuk olarak da alabiliyor. Ürünümüzün yapım aşamasında bulunan her şey firma tarafından üretiliyor. Mesela kaymağı kendileri üretiyor. Tamamen katkı maddesiz ve doğal olarak üretiliyor. Firmanın Türkiye ve dünya genelinde Helal Sertifikası bulunmaktadır.”

Esnaf satışından memnun

"Lezzeti Antep te birçok tatlı ürünü bulunmaktadır. Biz ürünü tanıtmaya gittiğimiz zamanlar ürünlerin görselinin bulunduğu katalogları gösteriyoruz" diyen Köse, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Konya piyasasında katmer tatlısı çok görülmediği için bilinmiyordu. Fakat katmer tatlısının lezzetini tadanlar tekrardan istiyor. Firmalarımız deneme amaçlı 1 koli alıyor. Deneyip sattıktan sonra bizlerden tekrardan koli bazında istiyor. Bazı firmalar katmer tatlısını daha önce tattıklarını söylüyorlar. Ama aynı Antep ten günlük olarak çıkmış gibi taze olduğunu dile getiriyorlar. Yani hemen pişirilen bir tatlı olduğu için Antep ile buradaki lezzeti bir arada görüyorlar. Şuanda katmer tatlısı ürünümüz en rövanşta olan üründür. Halkımız ve esnaflarımız katmer tatlısını çok tercih ediyorlar. Katmer tatlısını Konya da bulunan 80 firmamız tercih ediyor. Biz katmer tatlısı konusunda Konya daki ilgiden çok memnunuz."