Araç muayenesi yaptıranlar dikkat! Mahkeme karar verdi, o parayı geri alabilirsiniz

Araç muayenesi yaptıranlar dikkat! Mahkeme karar verdi, o parayı geri alabilirsiniz
Araç muayenesi yaptıranların, ödediği bir parayı geri alabileceği ortaya çıktı. Trabzon’da bir araç sahibinin başlattığı hukuk mücadelesi üzerine mahkeme tüketiciyi haklı bularak paranın iadesine hükmetti

Otomobil sahiplerinin iki yılda bir rutin olarak yaptırdığı araç muayenesinde yeni bir gelişme yaşandı. Mahkeme, bir sürücünün başvurusu üzerine araç muayene istasyonunda alınan o paranın iade edilmesine karar verdi.

Trabzon’da yaşayan Ömer Altuntaş isimli vatandaş, 2022 yılında aracının muayenesini yaptırmak için gittiği araç muayene istasyonunda banka kartıyla yaptığı ödemede kendisinden 12,41 TL’lik komisyon ücreti alınmasını Tüketici Mahkemesi''ne taşıdı. Mahkeme, Altuntaş’ı haklı buldu ve 12,41 TL’lik komisyon ücretinin geri ödenmesine karar verdi.

Altuntaş, zorlu süreçte farkındalık oluşturmak için mahkemeyi kazandığını duyurdu.

“FARKINDALIK OLUŞTURMASINI İSTEDİM”
Araç muayene ücreti için 450 TL’lik tutarı, yanında nakit para olmadığı için banka kartıyla ödediğini ve kendisinden komisyon ücreti istendiğini ifade eden Altuntaş, “Geçen yılın Nisan ayında muayene istasyonunda aracımızın muayenesi yaptırdık. Ödemeyi nakit istediler ancak yanımda nakit yoktu. Maaş kartıyla yani banka kartıyla ödeme yaptığımda bizden komisyon istediler. Nedenini sorduğumuzda, kendilerinin böyle bir uygulaması olduğunu ve yasal herhangi bir dayanak sunmak zorunda olmadıklarını beyan ettiler. Biz de mecburen 12,41 TL’lik komisyonumuzu ödedik. Sonrasında mahkemeye başvurdum, bu tabi ki zor bir süreçti. Mahkemede haklı olduğumuz ortaya çıktı. Neticede alınan 12,41 TL’lik komisyon ücretinin bize iadesi yapılıyor. Dolayısıyla bilgilendirme adına, farkındalık oluşturması adına böyle bir girişimde bulundum” dedi.

"ANLAŞMALAR VATANDAŞI YA DA ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİ BAĞLAMIYOR"
Başka kişilerden de komisyon ücreti alındığını ancak kendisi gibi kimsenin konuyu mahkemeye taşımadığını kaydeden Altuntaş, şunları söyledi:
“Başkalarından da böyle alınan komisyonlar var ancak bizim gibi mahkemeye veren yok. Haliyle 12 TL değmez diyorlar. Zaten öyle olduğu için herkes böyle düşündüğü için bunu vatandaştan almaya devam ediyorlar. Mahkeme netleşti, hükmü verdi.

Gerekçeli kararda tüketici kanununda banka kartları ya da kredi kartlarından bu şekilde komisyon alınamayacağına hükmediyor. Firmaların ya da şirketlerin kendilerinin yaptığı bunlarla ilgili bankalarla anlaşmalar var.

Bu anlaşmaların vatandaşı ya da üçüncü kişileri bağlamadığından bahsediyor. Haliyle biz de bunu dayanak gösterdik. Daha önce bununla ilgili mahkeme kararları farklı illerde vardı. Onları da emsal gösterdik sonuçta mahkeme de bizim lehimize karar verdi.”