Araçlara kış bakımını geciktirmeyin

Araçlara kış bakımını geciktirmeyin
 Havaların soğumaya başlamasıyla araçların lastik, motor ve fren sistemi gibi önemli aksamlarında bakım yapılması, sürücülerin yolda kalmaması, sonradan ortaya çıkacak yüksek maliyetli olası arızaların önlenmesi...

 

Havaların soğumaya başlamasıyla araçların lastik, motor ve fren sistemi gibi önemli aksamlarında bakım yapılması, sürücülerin yolda kalmaması, sonradan ortaya çıkacak yüksek maliyetli olası arızaların önlenmesi açısından önem taşıyor.

Havaların soğumaya başlamasıyla sürücülerin kışın yolda kalmamaları için antifiriz seviye ve dereceleri, lastik diş derinlikleri, motor, aks ve ön takımlar başta olmak üzere detaylı araç bakımının yapılmasının önemli olduğu bildirildi.

Sarayönü Şoförler Odası Başkanı İsmail Karataş, sürücülerin yolda kalmaması için araçlarına "A'dan Z'ye bakım" yaptırmaları önerisinde bulundu.

Bölgemizde kış mevsiminin ağır geçtiğinin altını çizen Karataş, şunları kaydetti: "Lastiklerin havası en az ayda bir kez kontrol edilmeli. Karlı ve buzlu yollarda lastiğin havası düşürülmemelidir. Cam silecekleri ve fırçaları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Eğer araçtaki akü, 3 yıldan fazla süredir kullanılıyorsa kış başlamadan önce kontrol edilmesi gerekir. Yaz aylarında gevşeyen veya uzayan V kayışları işlevselliğini kaybedebilir. Kayışın gevşemesi ve kopması halinde aracınız hararet yapabilir. Bundan dolayı V kayışı ve triger kayışının kontrol edilmesi lazım."

"Zamanında bakım olası yüksek maliyetli arızalarında önüne geçer"

Sürücülere, havaların soğumaya başladığı bugünlerde daha fazla yoğunluk olmadan, kar yağışı başlamadan araçlarına bakım yaptırmayı öneren Karataş, bu dönemde yapılacak bakımların sonradan ortaya çıkacak muhtemel arızaların yol açacağı yüksek maliyetlerin önüne geçeceğini söyledi.