Arasta Sarayönü projesi ihaleye çıkıyor

Arasta Sarayönü projesi ihaleye çıkıyor
Sarayönü Belediyesi, mevcut otogar alanına yapılacak Arasta Sarayönü projesiyle ilçeye tarihi görünümlü bir iş hanı kazandıracak. Proje çalışmaları tamamlanan Arasta Sarayönü’nün yapılmasıyla ilçe çok sayıda nitelikli...

Sarayönü Belediyesi, mevcut otogar alanına yapılacak Arasta Sarayönü projesiyle ilçeye tarihi görünümlü bir iş hanı kazandıracak. Proje çalışmaları tamamlanan Arasta Sarayönü’nün yapılmasıyla ilçe çok sayıda nitelikli işyerine kavuşacak. Cazibe merkezi oluşturacak proje ilçeye büyük değer katacak. Son aşamasına gelen proje ağustos ayı içinde ihaleye çıkılacak. Selçuklu mimarisinde yapılacak proje 2 bin 257 metrekarelik alana oturacak. Yeni otogar yapılıncaya kadar ise Sarayönü minibüsleri eski belediye düğün salonu önünden kalkacak.

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Arasta Sarayönü projesinin ihaleye hazır hale geldiğini duyurdu. Mevcut otogarın bulunduğu yere tarihi bir iş hanı görünümünde 20 ila 30 arasında nitelikli işyeri oluşturulacak.

Çalışmalar kapsamında geçtiğimiz hafta Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı terminallerden sorumlu müdürü Sarayönü’ne gelerek proje ile ilgili görüşmelerde bulundu.

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’dan şu anda kullanılan otogar alanının belediyemize verilmesi talebinde bulunmuştuk. Sayın başkanımız da talebimizi olumlu olarak değerlendirdi.” dedi.

Yeni otogar yapılacak

Arasta Sarayönü projesiyle ilçenin aynı anda iki kazanımı olacağını kaydeden Solak, “Daha iyi hizmet verebilmek amacıyla yeni bir otogar da yapılacak olup mevcut otogar alanında da otogar işletmesine bir bekleme salonu ve peron park yeri ayrılacak. Böylelikle hem ilçemizin mevcut otogara yakın oturan vatandaşların yaşayacağı mağduriyetin önüne geçilmiş olacak hem de otogar alanı daha verimli bir şekilde kullanılacak. Bu amaçla otogar alanı için bir proje çalışması başlattık. İmardaki yeri olan ilçe girişine otogar yapılıncaya kadar Sarayönü minibüsleri eski belediye düğün salonu önünden hareket edecek.” şeklinde konuştu.

Arasta Sarayönü projesi

Cazibe merkezi olacak

Arasta Sarayönü’nün mimarisiyle önce çıkacak bir proje olacağına değinen Solak, şunları söyledi: “Örnek bir proje olarak Arasta Sarayönü üzerinde çalışmalarımızı tamamladık. İlçemize değer katacağını düşündüğümüz tarihi görseli olan yine daha önce yaptığımız belediye binası gibi Selçuklu mimarisi tarzında olacak Sarayönü Arasta’yı ilçemize kazandırma gayretindeyiz. İlçemizdeki nitelikli dükkanların sayısının artması gerekiyor. Nitelikli dükkan eksiği ilçemizin önemli sorunlarından bir tanesi. Satış politikasında görsel çok önemli. Dış görseli güzel olan işyerleri müşteri talebinde her zaman daha çok tercih ediliyor. İlçemizin cazibe merkezi olması için bu projeler büyük önem taşıyor. Yürüttüğümüz projelerin hepsi bunun bir parçası. Belediye binamız, şehir meydanımız, yeni otogar, ofis depolarının restore edilerek hayata kazandırılması, Beşgöz ve bunun gibi tüm projelerimiz büyük amacımızın birer parçaları.”

Arasta Sarayönü projesi

Nitelikli işyeri yapılacak

Solak, kullanışlı ve estetik bir yapı oluşturmayı hedeflediklerini dile getirerek, “2 bin 257 metrekare alan üzerine yapılacak Arasta projesi asma katlı veya en fazla iki katlı bir iş hanı şeklinde olacak. 20 ila 30 arasında işyerinden oluşacak bir ticaret merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Proje çalışmalarımız tamamlandı. En kullanışlı ve en estetik şekilde olması için proje üstünde çaba sarf ettik. Projemiz Ağustos ayında ihaleye çıkacak.” diye konuştu.