Arıtma tesisi tam kapasite

Arıtma tesisi tam kapasite
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yapımı tamamlanan Sarayönü Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi nin tam kapasite çalışmaya başladığını belirterek, Sarayönü ilçe merkeziyle birlikte Ladik, Kurşunlu ve Ertuğrul...

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yapımı tamamlanan Sarayönü Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi nin tam kapasite çalışmaya başladığını belirterek, Sarayönü ilçe merkeziyle birlikte Ladik, Kurşunlu ve Ertuğrul mahallelerinin tesisten yararlanacağını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 6360 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu yla beraber hizmet alanına giren yerleşim yerlerinde hem atıksuların çevreye olan olumsuz etkilerini bertaraf etmek, hem de arıtılmış suyun tekrar değerlendirilmesi amacıyla atıksu arıtma tesisleri kuruyor.

Üç mahalleye de hizmet verecek

Bu kapsamda yapımı tamamlanan Sarayönü Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, tam kapasite hizmet vermeye başladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “6360 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu nun yürürlüğe girmesiyle birlikte KOSKİ Genel Müdürlüğümüzün hizmet alanına giren Sarayönü ilçesine yönelik çevre projelerinin hayata geçirilmesi çalışmaları başlatıldı. Bu çerçevede; Sarayönü ilçe merkezi ile Ladik, Kurşunlu ve Ertuğrul mahallelerinden kaynaklanan atıksuların arıtılması amacıyla Sarayönü Atıksu Arıtma Tesisi, 4 milyon 735 bin lira bedelle 540 günde tamamlandı. İşletmeye alınan tesisimiz tam kapasite hemşerilerimizin hizmetine sunuldu” dedi.

Son teknoloji kullanıldı

Günün şartlarına uygun olarak projelendirilen tesisin, çevreye olan katkısının yanı sıra geri kazanım özelliği dolayısıyla aynı zamanda tasarruf sağlayan yapıda olduğuna dikkat çeken Başkan Akyürek, “Sarayönü Atıksu Arıtma Tesisimizin kapasitesi günlük 3 bin 500 metreküptür. Son teknoloji ekipmanların kullanıldığı tesis, İleri Biyolojik Arıtım (Azot-Fosfor Giderimli Proses) yapacak şekilde tasarlanmış ve yüzde 93 arıtma verimi ile işletilmektedir. İşletmesi KOSKİ Genel Müdürlüğümüzce yapılmakta olan Sarayönü Atıksu Arıtma Tesisi nde atıksular, çevreye zarar vermeyecek şekilde arıtılmakta ve arıtılmış atıksular sulama amaçlı da kullanılabilmektedir” diye konuştu.