Dolar 27,1627
Euro 28,9650
Altın 1.683,55
BİST 8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 30°C
Açık
Konya
30°C
Açık
Cts 30°C
Paz 30°C
Pts 30°C
Sal 29°C

Asgari ücret desteğinde detaylar belli oldu

Asgari ücret desteğinde detaylar belli oldu
19 Eylül 2023 16:29
A+
A-

SGK’nın işverenlere vereceği asgari ücret desteğinin detayları açıklandı. Yayınlanan genelgeye göre, işçi başına aylık 500 TL ödeme yapılacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işçi başına 500 liraya çıkartılan asgari ücret desteğine ilişkin genelge yayımladı. Genelgeye göre, bu yılın ikinci yarısında işçi başına günlük 16.66 TL aylık 500 TL asgari ücret desteği ödemesi yapılacak. Aylık destek tutarı 500 lira olacak.

Gerekli koşulları sağlayan işçilerin asgari ücret desteği doğrudan başlatılacak. Destekten yararlanmayacak işverenler, başvuru yaparak desteğin sona erdirilmesini isteyecek. Asgari ücret desteğinden çocuk bakıcısı, hasta bakıcısı, bahçıvan ve gündelikçi gibi ek – 9 kapsamında ev hizmetlerinde işçi çalıştıran işverenler ile konutlarda kapıcı çalıştıranlar yararlanabilecek.

Destek bedeli, ödenecek primden mahsup edilecek ve işçiler ile kapıcılar için her ay 500 TL daha az prim ödenecek.

ÇALIŞMA GÜN SAYILARI DİKKATE ALINACAK
Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, işletmelere asgari ücret desteği verilirken, 2022 yılının aynı ayına ilişkin SGK’ya verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 324 TL (aylık 9 bin 705 TL) ve altında bildirilen işçilerin çalışma gün sayıları dikkate alınacak. İlk defa bu yıl işçi çalıştırılan işletmelerde ise tüm işçiler için destek uygulanacak. Daha önce kurulmuş olmakla birlikte 2022 yılında hiç işçi çalıştırmamış işletmeler de bu yıl çalıştıracakları tüm işçileri için destekten yararlanabilecek. Bu kuralların tamamı, ev hizmetlerinde çalıştırılan işçiler ile konut kapıcıları için de geçerli olacak.

SENDİKALI İŞYERLERİNDE DESTEK İKİ KATI
Sendikalı işyerlerine yönelik desteklerde 324 TL günlük kazanç yerine 647 TL (aylık 19 bin 410 TL) esas alınacak. Sendikalı işyerlerine sağlanan haktan, 1 Ocak – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında toplu iş sözleşmesi bulunan işyerleri yararlanacak. Toplu iş sözleşmesi olduğu halde destekten yararlanamamış işletmeler, kapsama alınmak için Çalışma Genel Müdürlüğüne başvuracaklar.

EKSİK PRİMLER İÇİN DESTEK VERİLMEYECEK
Sosyal Güvenlik Kurumu veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının denetim elemanlarınca sigortasız kaçak işçi çalıştırdığı veya kazançları eksik bildirdiği tespit edilen işletmeler, diğer işçileri için asgari ücret desteğinden yararlanabilecekler. Denetim sonucu eksik yatırıldığı tespit edilen prim günleri diğer çalışanların prim günlerinden düşülecek. Başka bir ifadeyle, eksik gösterilen prim günleri için asgari ücret desteği sağlanmayacak.

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞLETMELER YARARLANAMAYACAK
Çalıştırdığı işçilerin prime esas kazançlarını 2023 yılı temmuz – aralık döneminde SGK’ya bildirmediği veya eksik bildirdiği tespit edilen işyerlerinden, sağlanmış olan asgari ücret desteği faiziyle geri alınacak. Ancak, eksik bildirilen prime esas kazanç tutarı asgari ücretin onda birinden az olursa, bu eksikliğin 15 gün içinde giderilmesi halinde asgari ücret desteği devam edecek.

Bu yılın temmuz aralık dönemine ait aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini yasal süresi içinde vermeyen, sigorta primlerini yasal süresinde ödemeyen, sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen veya 2023 yılında SGK’ya prim ve para cezası borcu bulunanlar destekten yararlanamayacak. Prim ve para cezası borcunu tecil ve taksitle ödemekte olanlar ise yararlanabilecek.

İŞÇİ SAYISI DÜŞTÜĞÜNDE DESTEK SONLANACAK
Asgari ücret desteğinin verilebilmesi için işyerinde bu yıl bildirilecek işçi sayısının, geçen yıl ocak – aralık döneminde aylık bazda çalıştırılan en az işçi sayısının altında olmaması gerekiyor. Bu konudaki değerlendirmeler her ay için ayrı yapılacak. Örneğin, 2022 yılında ayda en az 5 işçi çalıştırmış olan bir işyeri bu yıl 5 işçinin altına düştüğü aylarda destekten yararlanamayacak, 5 işçi ve üzerinde işçi çalıştırdığı aylarda yararlanabilecek.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.