Asgari ücret yeni zamla ne kadar olacak?

Asgari ücret yeni zamla ne kadar olacak?
Asgari ücret zammına ilişkin dikkat çeken gelişme yaşandı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık ayında son asgari ücreti açıklarken Mayıs'ı işaret ederek 'Beklenmedik bir durumla karşılaşırsak asgari ücrette yeni bir düzenleme...

Asgari ücret zammına ilişkin dikkat çeken gelişme yaşandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık ayında son asgari ücreti açıklarken Mayıs'ı işaret ederek 'Beklenmedik bir durumla karşılaşırsak asgari ücrette yeni bir düzenleme daha yapabiliriz' demişti. Seçim öncesi en düşük emekli aylığına zam yaparak kesenin ağzını açan Erdoğan dün asgari ücrete zam yapılacağına ilişkin sinyal verdi. Erdoğan, "Temmuz ayında asgari ücrete zam olacak" dedi. Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında vatandaşlar "Asgari ücrete Temmuz'da ne kadar zam olacak?" sorusuna yanıt aramaya başladı.

Konuyla ilgili olarak tahminde bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, masadaki 3 farklı zam oranını açıkladı. İktidara yakın Ahaber'de konuşan Duman, yüzde 15 , yüzde 20 veya yüzde 25'lik artışlara göre asgari ücret rakamının ne kadar olacağına yanıt verdi.

Duman, eğer yüzde 15'lik bir zam söz konusu olursa asgari ücretlinin maaşı net olarak 9 bin 783 TL, Yüzde 20'lik bir ara zam yapılırsa eğer, asgari ücret net olarak 10 bin 200 TL'ye çıkacağını söyledi.

Asgari ücret için yüzde 25'lik bir ara zam kararı alınırsa da en düşük çalışanın maaşı net olarak 10 bin 633 TL'ye çıkacak.