“Ayçiçeği taban fiyatı tatmin edici olmalı"

“Ayçiçeği taban fiyatı tatmin edici olmalı"
Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik, ayçiçeği fiyatları taban fiyatının acilen açıklanması çağrısında bulunarak, “Maliyet artışı yüzde 40'ı geçti. Buna göre bir taban fiyatı açıklanmalı. Ayçiceği ekimi...

Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik, ayçiçeği fiyatları taban fiyatının acilen açıklanması çağrısında bulunarak, “Maliyet artışı yüzde 40'ı geçti. Buna göre bir taban fiyatı açıklanmalı. Ayçiceği ekimi cazip hale getirilmeli” dedi.

Çelik, açıklamada şunları kaydetti: Ayçiçeği ürün hasadı bölgemizde başlamıştır. Ancak fiyatlarda ki belirsizlik, değerli üreticilerimizi tedirgin etmektedir. Girdi fiyatlarında ki artış gübrede son bir yılda yüzde 125 ile yüzde 150, mazotta yüzde 35, tohumda yüzde 40 enerji maliyetlerinde yüzde 35-40 fark meydana gelmiştir. Konya bölgesinde ayçiçeği, sulu tarım ile yetiştirildiği için en az 5-6 su ile yetiştirilmektedir. Bu yıl kuraklık olmasından dolayı verimlerde düşüş meydana gelmiştir. Bazı bölgelerimizde kuyularda suların çekilmesi nedeniyle hasat yapılamayan yağlık ayçiçeği tarlaları bulunmaktadır.

 

Maliyet artışı yüzde 40'ı buldu

Genel olarak maliyet artışımız ise yüzde 40 oranlarını bulmuştur. Bu maliyet artışları ile birlikte hükümetimizden gübre, tohum ve prim desteklerinin bu şartlar göz önüne alınarak tekrar revize edilmesi, ayçiçeği alım fiyatlarının 6TL/kg oluşması çiftçilerimizde önümüzde ki yıl tekrar ayçiçeği ekimini cazip hale geleceği Ziraat Odalarımız tarafından öngörülmüştür.

Çiftçimizin ayçiçeği fiyatlarında ki beklentisi karşılanmaması durumunda ise, üreticimiz önümüzde ki yıl daha çok su tüketecek, ürünlerin ekilişine yönelecek ve ekim alanı azalan ayçiçeği ile birlikte gelecek sezon, ülkemizin bitkisel ham madde açığı artacaktır. Bu ekilişlere rağmen ülkemizde yüzde 30'a varan ayçiçeği açığımız bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda hasat dönemlerinde üreticimizi kollamak adına uygulanan gümrük vergilerinin bu yılda geç kalmadan uygulanmasını talep ediyoruz.”