Ayçiçek Konya çiftçisinin elinde kaldı!

Ayçiçek Konya çiftçisinin elinde kaldı!
Konya çiftçisi ayçiçeğini satmak için kuyruktaTürkiye’de gıda kalemlerinin başında gelen ve mutfağın vazgeçilmezi ayçiçeği yağı yükselen fiyatının yanı sıra üreticisini de üzüyor. Yağlık ayçiçeğine en yüksek...

Konya çiftçisi ayçiçeğini satmak için kuyrukta

Türkiye’de gıda kalemlerinin başında gelen ve mutfağın vazgeçilmezi ayçiçeği yağı yükselen fiyatının yanı sıra üreticisini de üzüyor. Yağlık ayçiçeğine en yüksek fiyatı veren Konya Şeker’e ürününü satmak isteyen çiftçiler kantarlarda uzun kuyruklar oluştu

Konya Şeker ve Tarım Kredi Kooperatifi ayçiçek alımını durdu.

Konya Şeker ve Tarım Kredi Kooperatifi ayçiçek alımını durdu. Bu karar, çiftçileri kara kara düşündürüyor. Çiftçi elindeki ayçiçeğini yok pahasına tüccara satmak zorunda kalacak. Ağır girdi maliyeti altında ezilen çiftçinin ise ayçiçek ekiminden uzaklaşması bekleniyor. Konu ile ilgili Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil, bir paylaşımda bulundu. Bestil, yaptığı paylaşımla tepkisini belirtti. Bestil, “Vatandaşımız pahalılıktan marketlerde ayçiçek yağı alamıyor” dedi.

“Bizler, milletimiz birbirinin elinden yağları kapmasın, yağ ucuz olsun diye üretim yaptık” diyen Bestil, paylaşımında ayrıca şunları yazdı: “Binbir emekle ürettiğimiz ayçiçeğini satacak yer bulamıyoruz. Ürün elimizde kaldı. Vardır bunda da bir hayır.”

Ayrıca piyasada en yüksek fiyatı da Konya Şeker veriyordu. Üretici, zarar etmemek adına Konya Şeker'in önünde uzun araç kuyrukları oluşturmuş, ürününü vermek istemişti. Konyalı ayçiçek üreticisi, tarımda planlanmanın doğru yapılması gerektiğini, üretmek için istekli olduklarını ancak plansızlıktan ve ağır girdi maliyetlerinin altında ezilmelerinden dolayı endişeli olduklarını ifade ediyor. Ülkenin tarımsal üretiminin başkenti konumunda olan Konya'da önümüzdeki süreçte gidişatın böyle devam etmesi durumunda çiftçinin ayçiçek üretiminden kaçması bekleniyor.