Ayçiçek tarlaları ziyaret edildi

Ayçiçek tarlaları ziyaret edildi
Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik ve Sarayönü Ziraat Odası Tarımsal Yayın ve Danışmanlık Hizmet Birimi , kuru tarım alanlarında yağlık ayçiçeği üretimi yapan çiftçi Erkan Bayram’ı ziyaret etti.Sarayönü Ziraat...

Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik ve Sarayönü Ziraat Odası Tarımsal Yayın ve Danışmanlık Hizmet Birimi , kuru tarım alanlarında yağlık ayçiçeği üretimi yapan çiftçi Erkan Bayram’ı ziyaret etti.

Sarayönü Ziraat Odası Tarımsal Yayın ve Danışmanlık Hizmet Birimi, ziyaretle ile ilgili şu ifadelere yer verdi: “Artan girdi maliyetleri sebebi ile üretim maliyetlerinde sıkıntı yaşayan üreticimiz, kuru tarım alanında sulama yapmadan üretim yaptığını belirtti. Tarlalarının toprak yapısının iyi olması ve yağmurların düşmesinden dolayı ayçiçeği ekim alanları çiftçimizi oldukça memnun etmiş görünüyor. Önceki yıllarda da kuru alanlarda ayçiçeği ekimi yapan çiftçimiz, önümüzde ki yıllarda da kuru ekim alanlarına ayçiçeği ekeceğini belirtti.

Her arazinin toprak yapısının bir olmaması ve iklimde ki değişikliklerden dolayı yağışlarda sıkıntı olması sebebiyle kuru alanlarda ayçiçeği verimi farklılık gösterebilmektedir. Bölgemizde ayçiçeği genellikle sulu ekim alanlarında yapılmaktadır. Susuzluğa dayanıklı bir ürün olmaması sebebiyle verimde ciddi düşüşler yaşanmaktadır.

Bölgemizde bu yıl yağlık ayçiçeği ekim alanlarında gelişimler çiftçilerimizi memnun etmektedir. Yağlık ayçiçeği yanında satış fiyatlarının yüksek olması sebebiyle bölgemizde çerezlik ayçiçeği ekim alanlarında da artış yaşanmaktadır. Erken ekim yapılan ve kuru alanlara ekim yapılan ayçiçekleri hasat olgunluğuna gelmiştir.