Ayçiçek yağına zam yolda

Ayçiçek yağına zam yolda
Geçen yılın ilk çeyreğinde 25 lira civarında olan 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 75 liraya yükselirken, ham maddedeki son maliyet artışlarının henüz raf fiyatlarına yansımadığını belirtildi.Bitkisel yağın raf fiyatlarında...

Geçen yılın ilk çeyreğinde 25 lira civarında olan 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 75 liraya yükselirken, ham maddedeki son maliyet artışlarının henüz raf fiyatlarına yansımadığını belirtildi.

Bitkisel yağın raf fiyatlarında da olağanüstü artışlar yaşanıyor. Geçen yıl ham yağın tonunu 700 dolara alan sanayiciler, bugünlerde aynı ürüne 1.325 dolar ödüyor. Geçen yılın ilk çeyreğinde 25 lira civarında olan 5 litrelik Ayçiçek yağının fiyatı 75 liraya kadar yükseldi. Maliyet artışına bağlı olarak yüzde 20’lik bir fiyat artışı daha bekleniyor.

"Yükselişe geçti"

Pandeminin de etkisiyle gıda milliyetçiliği dünyada yükselişe geçti. İhracatı kısıtlayan ülkelerin ithalatı kolaylaştırdıklarını belirten uzmanlar, dünyanın en büyük ayçiçeği üreticisi Rusya ve Ukrayna’nın da ham madde ihracatını kısıtladığını anlattı.

Tüm olumsuzluklara rağmen, Türkiye’de yağ dahil olmak üzere gıdaya ulaşımda hiçbir sıkıntının yaşanmadığını belirten uzmanlar, “Tüketicilerimizin şunu bilmesi lazım. Burada fiyatı artıran yağ sanayicileri değil. Hammadde fiyatı arttığı için nihai ürün fiyatı yükseliyor. Üstelik ham madde fiyatındaki son artış henüz raflara yansımadı. Tahmin ediyorum yağ fiyatı yüzde 20 civarında artar. Ayçiçeğinde dünyanın en büyük ithalatçısı konumundayız. Doğal olarak sektörümüz başka ülkelerde artan ayçiçeği tohumu ve ham yağ fiyatlarından olumsuz etkileniyor ve daha pahalıya ham madde ithal etmek durumunda kalıyor.” dedi.