Baca yangınlarına dikkat!

Baca yangınlarına dikkat!
Kış aylarında yaşanan baca yangını tehlikesine karşı Sarayönü İtfaiye Merkezi vatandaşları uyardı.İtfaiye Merkezinden yapılan açıklamada, "Kış aylarının girmesi sebebiyle vatandaşlarımızın soba zehirlenmeleri ve baca...

Kış aylarında yaşanan baca yangını tehlikesine karşı Sarayönü İtfaiye Merkezi vatandaşları uyardı.

İtfaiye Merkezinden yapılan açıklamada, "Kış aylarının girmesi sebebiyle vatandaşlarımızın soba zehirlenmeleri ve baca yangınlarına dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulunuyoruz. Soba yakılacağında kömürün üstten tutuşturulması, uyumadan önce sobaya kesinlikle kömür atılmaması, bacaların sürekli temiz tutulması sobadan kaynaklanan zehirlenmelerin önüne geçecektir. Soba ortamdaki oksijeni çekerek yandığı için 15 metrekareden küçük odalarda havasızlığa neden olacağından kapı kapalı olarak uyunmamalıdır.” denildi.

“Temizlemek için baca yakılmaz”

Bacayı yakmak suretiyle temizlemenin büyük bir yanlış olduğu belirtilen açıklamada, “Özellikle kerpiç binalarda bacaların hasır ve kamışla birleştiği noktalarda bulunan açıklıklara dikkat edilmesi gerekir. Sıvasız bacaların ev ve çatı yangınlarına sebebiyet verebilme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı baca sıvası mutlaka yapılmalıdır. Sobalar kurulurken, bacaya en yakın noktada kurulmalıdır. Borularla evi ısıtmak maksadıyla fazla boru ve dirsek kullanılmamalıdır. Sobayı tutuştururken mazot, gaz yağı, kolonya gibi sıvılarla tutuşturmak da büyük tehlikeye yol açar." ifadelerine yer verildi..

windows 8.1 lisans satın al