Bakanlıktan ‘randevu sistemine’ yeni güncelleme

Bakanlıktan ‘randevu sistemine’ yeni güncelleme
Sağlık Bakanlığı MHRS sistemine getirdiği yeni güncelleme ile artık randevulardan sonra bir işleme daha onay isteyecek. Tedavinin o aşamasında randevusunu onaylatmayanların randevusu da iptal olacak. İşte ayrıntılar…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanelerde randevu sisteminden sonra bir işlemde daha randevu zorunluluğu getirileceğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda hastanelerde yaşanan randevu krizine çözüm getirmek amacıyla Merkezi Hekim Randevu Sisteminde (MHRS) "Onaylı Randevu" dönemini başlatmıştı.

Bakan Koca, MHRS sisteminde bir güncelleme daha yapılarak, Kurban Bayramı'ndan sonra hastanelerde muayenelerde olduğu gibi tetkiklerle ilgili de onaylı randevu sisteminin devreye gireceğini söyledi.

RANDEVULU SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Yeni dönemde hastalar öncelikle, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşları, MHRS internet sitesi, mobil uygulama veya "ALO 182" çağrı merkezinden randevu oluşturacak.

Daha sonra randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar hastaların randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini sistem üzerinden bildirmesi gerekecek. Onay işlemi randevu alınan kanallar üzerinden yapılacak.

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin ise aynı branşta 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat bu kişiler Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecek.

Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, bir gün önce saat 20.00'de otomatik olarak iptal edilecek. Bu durumda kişi tekrar randevu alabilecek, herhangi bir kısıtlama uygulanmayacak.

65 YAŞ ÜSTÜ HASTALAR UYGULAMADAN MUAF
Uygulamadan 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacak, bu gruptaki hastalar, her zaman randevu alabilecek.

Hastalara, hastanelere ve hekimlere zamanı verimli kullanma imkanı sunacak Onaylı Randevu Sistemi'nde, randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasite, hizmet bekleyen hastalar için kullanılacak.

Boş kalan her randevuda, sistemden randevu alamayan ancak talep bırakmış hastalara ulaşılacak ve öncelik talepte bulunan hastalara verilecek.

BAKANDAN KUDUZ VAKALARINDA ÖTENAZİ AÇIKLAMASI
Bakan Koca ayrıca son günlerde gündem olan kuduz vakalarıyla ilgili de "Bir tedbir alınması gerektiği kuduz vakalarının artışından da belli. Peki tedbir ötenazi mi olmalı? Açıkçası insani olarak gönlüm ötenaziden taraf değil" açıklamasında bulundu.

Kaynak:HABER MERKEZİ