Balık tezgahları canlandı

Balık tezgahları canlandı
Av yasağının kalkmasının ardından balıkçı tezgahlarını göl balıkları süslemeye başladı. Ramazan ayından dolayı balık ürünlerine rağbet azalsa da balıkçılar bayram sonrasından umutlu.Vatandaşlar Ramazan ayında daha...

Av yasağının kalkmasının ardından balıkçı tezgahlarını göl balıkları süslemeye başladı. Ramazan ayından dolayı balık ürünlerine rağbet azalsa da balıkçılar bayram sonrasından umutlu.

Vatandaşlar Ramazan ayında daha çok sulu yemeklere ve hamur işlerine yöneldikleri için balığa ilgi düştü. Av yasağı kalkıncaya kadar sadece alabalık satmak zorunda kalan balıkçılar, çeşitsizliğin de satışların düşmesine neden olduğunu söyledi. Ramazan'da da balık yenilebileceğini belirten balıkçılar, Sarayönü'nde balık yeme kültürünün tam olarak oluşmadığından oruç zamanı işlerin düştüğünü kaydetti.

Göllerde avlanma yasağının da kalkması ile birlikte tezgahlar şenlendi. Balıkçı tezgahlarında Beyşehir sazanı ve levreği en çok satılanlar arasında yer alıyor. Sazan 10-15 liradan, levrek 25 liradan, turna 20 liradan, alabalık ise 12 liradan alıcı buluyor. Balıkçılar balığın yaz günlerinde hafif bir gıda olarak tüketilebilecek en besleyici gıdalardan biri olduğuna işaret ediyor.

Balık hafif ve besleyicidir

Sarayönü'nün balıkçı esnaflarından İsa Kula, Ramazan ayından sonra balığa ilginin yükseleceği tahmininde bulunarak, "Ramazan'da balık ile ilgili yanlış bir algı var. Tavuk gibi katkılı maddeleri yemekten çekinmiyoruz ama göllerde doğallığı bozulmayan balığı tüketmiyoruz. Aslında balık yazın daha iyi olur" dedi. Yaz aylarında balığın hafif olduğu için vücudu rahatsız etmeyeceğini ifade eden Kula, şöyle konuştu: "Şimdi balık yasağının kalkması ile göl balıkları da geliyor. Beyşehir'den çok iyi sazan, levrek geliyor. Levrek özellikle kalp hastalarının tercihi çünkü sıfır kolestrol var. Doktorlarımız devamlı omega 3 tavsiye ediyor. Omega 3 balıkta var. Bunun bilincinde olan vatandaşlar yaz kış balık alıyor. İşlerimiz 2-3 aydır durgun. Balık, tavukçuların korkulu rüyası. Balık talebi azalınca ramazanda tavuk fiyatları fırladı. Bayramda sonra mangal sezonu başlayacağı için balığa ilgi yükselecektir" dedi.