Ballı kahve denediniz mi? Faydaları saymakla bitmiyor

Ballı kahve denediniz mi? Faydaları saymakla bitmiyor
Hareketsiz yaşam, salgın nedeniyle evde başlayan çalışma hayatı, fazla kiloları da beraberinde getirdi. Pek çok kişi fazla kilolarından şikayetçi. Peki bu kiloları bal ile hem zahmetsiz, hem de sağlıklı bir şekilde verebileceğinizi biliyor musunuz? İşte bal ile kilolarınızdan kurtulmanın yolları…

Şifa kaynağı bal, bin bir derde deva. Doğal içeriğiyle şeker ihtiyacını karşıladığı için, son dönemde diyetlerde de sık sık kullanılıyor.

Bal Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy, fazla kilolarla baş etmenin çözümünün işlenmiş gıdalar yerine ham bal tüketilmesinden geçtiğini söyledi.

1-002.jpg

Aksoy, “Katkısız ham bal, içerdiği glikoz ve fruktoz sayesinde doğal tatlı ihtiyacını karşılayan en önemli yiyecekler arasında bulunuyor. İşlenmiş rafine şeker içermemesi, vitamin, enzim ve protein bakımından zengin olması sebebiyle ham bal, her mevsim ve günün her saatinde tercih edilebilir” dedi.

2-002.jpg

Çay ve kahveye eşlik eden endüstriyel atıştırmalıklara iyi bir alternatif olduğunu vurgulayan Aksoy, “Akşam saatlerinde çay ve kahve ile tüketilen işlenmiş şekerli atıştırmalıklar, tatlı ihtiyacını kısa süreliğine giderse de gelecek yıllar için büyük tehlike arz eder. Rafine şeker ve tatlandırıcı odaklı tüketim, insülin direncini bozarak şeker hastalığından obeziteye kadar birçok soruna davetiye çıkarır. Akşam saatlerinde tüketilen çay, kahve ve sahlep gibi içecekler ve evde yapılan tatlılar bal ile tatlandırılarak şeker ve işlenmiş ürünlerden uzak durulabilir” diye konuştu.

3-002.jpg

YOĞURT İLE BİRLİKTE TÜKETİRSENİZ…”
Bal yoğurdun üzerine dökülerek yendiğinde pek yarar sağlayacağına işaret eden Aksoy, şöyle devam etti:
“Bunlarla beraber 1 kase yoğurdun üzerine koyacağımız 1 çorba kaşığı ham bal, bizi akşam saatlerinde hem enerjik hem de tok hissettirebilir. Bu karışım, vücudu zırh gibi sarıp hastalıklara karşı koruyor.

4-002.jpg

Doğanın sunduğu dört süper gücü birleştirerek vücudun hastalıklara karşı adeta zırhlanabileceğini savunuyoruz. Vücudu zırhlayan özel karışım kürü ile hem kendi sağlığınıza hem de çocuklarınızın sağlığına destek olabilirsiniz.

Mevsim geçişlerinde bal, polen, arı sütü ve propolis tüketildiği zaman vücut tüm hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık elde eder. Kış öncesi bu karışımla vücudunuzu adeta zırhlayabilir, hastalıklara karşı kendinizi garantiye alabilirsiniz. Bu kürün içeriğinde 500 gram ham bal, 100 gram polen, 100 gram arı sütü ve 20 gram propolis bulunuyor.

5.jpg

5 yaş ve üstündeki çocuklara yarım tatlı kaşığı şeklinde verilebilir. Yetişkinler günde 1-2 tatlı kaşığı tüketebilir. Eğer günü sağlıklı ve enerjik geçirmek istiyorsak bu tarz şifa kaynaklarını tüketmeliyiz”