Başkan Çelik’ten çiftçilere ÇKS kaydı uyarısı

Başkan Çelik’ten çiftçilere ÇKS kaydı uyarısı
Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik, ÇKS kayıtlarında yapılan değişiklikler ile birlikte çiftçiler üzerinde yanlış bir algı oluştuğunu belirterek, çiftçilerin tarımsal desteklemelerden yararlanabilmeleri için Ziraat...

Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik, ÇKS kayıtlarında yapılan değişiklikler ile birlikte çiftçiler üzerinde yanlış bir algı oluştuğunu belirterek, çiftçilerin tarımsal desteklemelerden yararlanabilmeleri için Ziraat Odası kayıtlarının aktif olmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Başkan Çelik son yapılan güncelleme ile E-devlet üzerinden başvuru yapılabildiğini, çiftçilerin bilgi güncellemelerinde muhtarlar ve azalara evrak imza ve mühür zorunluluğunun kaldırıldığını belirtti.

Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik, yeni dönem ÇKS kayıtları ile ilgili yanlış bir algı oluştuğunu belirterek, E-devlet üzerinden yapılan ÇKS başvuruları ile kiralık yeri olmayan çiftçilerin sadece muhtarlar ve azalara evrak imza ve mühür zorunluluğunun ortadan kalktığını belirtti.

Başkan Çelik, E-devlet üzerinden ÇKS başvurusu yapmanın zorunlu bir durum olmadığını belirterek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Tarım bakanlığımız ÇKS kayıtlarının güncellenmesi için yeni bir uygulama başlatmıştır. Bu uygulamalardan birincisi ÇKS güncellenmesi artık bundan böyle dönem olarak Eylül-Aralık ayları içerisinde yapılacaktır.

ÇKS kayıtları için artık kişi süre gelen yıllarda ÇKS yapmış ise e-devletten kendisi yalnız ürün güncelleme yapabilecektir. ÇKS belgesi çıkarabilecektir.

E-devletten kayıt yapma mecburu değildir. Çiftçi fiziki olarak da müracaat edebilir.

Güncellemede muhtar ve azalara evrak imza ve mühür zorunluluğu kaldırılmış. Fakat kayıtlarında değişiklik yapılması halinde örneğin arazi ekleme çıkarma hissedar ekleme çıkarma arazi kiralamaları ve taahhütname yenilemesi Tarım bakanlığımızın uygulamaya koyduğu diğer değişikliklerde vs. Ziraat Odalarında Çiftçi Belgesi alarak kayıtlarını güncelleyip arazi varlığını aktif hale getirmeleri gerekmektedir.

Kiralık yeri olmayan çiftçilerimiz muhtar ve azaya gitmeyecekler, fakat kiralık yeri olan e-devlet üzerinden başvuru yapan üreticilerimizin ziraat odalarındaki üyelikleri güncel ve aktif olacaktır.

Ziraat Odası kaydı aktif olmayan çiftçiler Tarımsal desteklerden yararlanamaz.

6964 sayılı Ziraat Odaları birliği kuruluş kanununun ve anayasadan alınan yetkiye dayanılarak çiftçilerin, çiftçilikle uğraştığını belgeleyen kurum Ziraat Odalarıdır.

Ayrıca Tarımsal Kredilerden (Banka Kredi, Kooperatif üyeliği vs.) faydalanmak için Çiftçi Belgesi ibraz etme zorunluluğu devam etmektedir. Yeni destek modeline göre tüm destekler ürün bazlı olduğundan E devletten müracaat edecek çiftçilerin bu hususa dikkat ederek doğru beyanat vermeleri gerekir.

Çünkü girilen ürün bilgilerinin doğruluğu ve Ziraat Odasındaki kaydının güncel ve aktif olduğunu taahhüt ediyor. Ziraat Odası ve İlçe Tarım personellerinden destek olarak ürün beyanatı vermeleri çiftçilerin kendi yararlarına olacaktır. Aksi takdirde telafisi olmayan (Destek alamamak gibi vs.) durumlar yaşayabilir.

Yeni ekim döneminin hayırlı ve bereketli olmasını dileriz.” şeklinde konuştu.

Etiketler :