Başkan Solak'tan çifte müjde

Başkan Solak'tan çifte müjde
Ladik kavşağındaki üst geçit probleminin çözülmesi için çalışmalar devam ediyor. Sarayönü nde kazalara, yaralanmalara ve ölümlere neden olan Ladik kavşağı için çalışmalar hız kazandı. İhale aşamasına gelen transit...

Ladik kavşağındaki üst geçit probleminin çözülmesi için çalışmalar devam ediyor. Sarayönü nde kazalara, yaralanmalara ve ölümlere neden olan Ladik kavşağı için çalışmalar hız kazandı. İhale aşamasına gelen transit üst geçidin olur yazısı yazıldı. Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak'ın uzun yıllardan bu yana mücadelesini verdiği transit üst geçit, önümüzdeki yaz yapılacak. Karayolları tarafından geçtiğimiz günlerde üst geçit için gerekli olan zemin etütleri yapıldı. Ladik kavşağına yapılacak transit üst geçidin yanı sıra bir müjde daha geldi. Proje kapsamında Sarayönü-Ladik yolu duble yol olarak yeniden yapılacak. Bunun yanı sıra Sarayönü ve Ladik mahallesi girişleri karşı karşıya gelecek şekilde yol yeniden düzenlenecek. Böylelikle Sarayönü ve Ladik mahallesinin kullandığı iki ayrı kavşak ortadan kaldırılarak trafik tek kavşaktan sağlanacak. Bu durum trafik güvenliğinin artmasına büyük katkı sağlayacak.

Sarayönü, Ladik ve diğer mahallelerin Konya ve diğer illerle bağlantısını sağlayan Konya-Afyon karayolu üzerindeki Ladik kavşağına, yapılması planlanan transit üst geçidin projesinde çalışmalar hız kazandı. İhale aşamasına gelen transit üst geçit için zemin etütleri yapıldı.

Sarayönü nde önemli sorunlardan bir tanesi olan Ladik kavşağı üst geçidi için çalışmalar hızla yürütülmeye devam ediyor. Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak ın bire bir yakından ilgilenerek takipçisi olduğu üst geçit projesinde süreç işlemeye başladı.

Sarayönü nde yaşayan yaklaşık 30 bin kişiye ve ulaştırmada stratejik bir öneme sahip olan Konya-Afyon karayolunu kullanan tüm vatandaşlara hitap edecek olan üst geçidin yapılmasıyla önemli bir sorun da giderilmiş olacak. Her gün binlerce aracın geçtiği, Türkiye nin doğusu ile batısını birleştiren önemli bir karayolu olan Konya-Afyon karayolunda Ladik kavşağına yapılacak olan üst geçitle, trafik durmadan akacak. Bunun yanı sıra sık sık meydana gelen trafik kazalarının ve ölümlerin de önüne geçilecek.

Gelecek yaz yapılacak

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, bölge için transit üst geçidin çok büyük önem taşıdığını söyledi. Ladik kavşağına yapılması planlanan üst geçit ile ilgili olarak uzun süredir verilen emeklerin karşılığının alındığını belirten Başkan Solak, yaptığı açıklamada, "yoldan geçen günlük araç sayısının 20 bini bulduğu Konya-Afyon Karayolu Sarayönü yol bağlantısı şimdiye kadar birçok maddi hasarlı ve ölümlü kazalara sebebiyet verdi. Beş farklı ışık durağı olan kavşakta, araçlar durum hareket ediyor ve bu durum yığılmalara neden oluyor. Hem Ladik mahallesine hem de Sarayönü'ne dönmek isteyenlere sıkıntı oluyor. Yolun şimdiki hali kavşakta indi bindi yapanlar içinde büyük tehlike oluşturuyor.  6-7 senedir mücadelesini verdiğiniz transit üst geçidin bu yıl projelendirmeleri tamamlanıp önümüzdeki yaz aylarında inşa edilecek." dedi.

Sarayönü yolu duble olacak

Transit üst geçitle birlikte Sarayönü-Ladik mahallesi arasındaki yolun duble yol olarak yeniden yapılacağını anlatan Solak, şöyle konuştu: "proje ihalesi kapsamında Sarayönü ile Ladik mahallesi arasındaki yol duble yola dönüştürülecek. Günlük 7 bin civarında aracın kullandığı Sarayönü yolu, ilçe merkezinin yanı sıra kuzey mahallelerimize ve Altınekin tarafından gelen araçlara hitap ediyor. Duble yol olduktan sonra hem trafik rahatlayacak hem de güvenlik artacak. Transit üst geçit yapılırken, Sarayönü'nden ve Ladik'ten Konya-Afyon Karayoluna gelerek bağlantıyı sağlayan iki yol karşılıklı hale getirilecek. Sarayönü yolunun, Ladik mahallesinden gelen yol ile aynı hizaya gelmesi için sağa çekilecek. Bu şekilde Konya-Afyon karayolunun Sarayönü ve Ladik mahallesinden tek kavşaktan kullanılması sağlanacak. Bu yolu kullanan vatandaşlara ve tüm ilçemize hayırlı olsun."