Bayram sevinci yaşandı

Bayram sevinci yaşandı
Sarayönü nde büyük bir manevi havanın hakim olduğu Kurban Bayramı coşkuyla kutlandı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu bayramda da tatilin on gün olmasını fırsat bilen şehir dışındaki Sarayönülüler, ailelerini ziyaret ederek...

Sarayönü nde büyük bir manevi havanın hakim olduğu Kurban Bayramı coşkuyla kutlandı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu bayramda da tatilin on gün olmasını fırsat bilen şehir dışındaki Sarayönülüler, ailelerini ziyaret ederek tatillerini memleketinde geçirdi. Herhangi bir acı kazanın ve can kaybının yaşanmadığı ilçemizde, bayram tatili huzurlu geçti. Bayram sabahı yediden yetmişe herkes bayram namazı için camilere akın etti. Bayram namazının ardından vatandaşlar ilk olarak cami içerisinde bayramlaştı. Vatandaşların bir bölümü arife günü kabir ziyaretlerini gerçekleştirirken, bir bölümü bayram namazının ardından kabristandaki yakınlarını ziyaret etti. Bayramın birinci gününü kurbanlarını keserek geçiren vatandaşlar, diğer günlerini ziyaretle ayırdı. Kapı kapı gezerek bayram şekeri toplayan çocuklar, eski bir geleneği yaşanmaya devam etti. Güvenlik güçleri, bayramda herhangi bir huzursuzluk yaşanmaması için ekstra güvenlik önemleri aldı. Dört günlük Kurban bayramı akraba ziyaretleri ile tamamlandı.

Sarayönü nde büyük bir manevi havanın hakim olduğu Kurban Bayramı coşkuyla kutlandı. Toplam 10 günlük tatili fırsat bilen şehir dışındaki Sarayönülüler, ailelerini ziyaret ederek tatillerini memleketinde geçirdi. Herhangi bir acı kazanın yaşanmadığı ilçemizde, bayram tatili huzurlu geçti.

Geçtiğimiz günlerde tüm İslam aleminde olduğu gibi Türkiye ve ilçemiz Sarayönü nde de Kurban Bayramı coşkusu yaşandı. İlçe dışında yaşayanların, on günlük bayram tatilini değerlendirmesiyle memleket hasretini dindirme arzusu Sarayönü'nde güzel bir yoğunluk yaşanmasına neden oldu.

Sarayönü nde bayramın ilk günü bayram namazı için camiler dolup taşarken, kurbanlarını kesen vatandaşlar kurban ibadetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadı. Kurban bayramı nedeniyle vatandaşlar yılda iki kere kılınan bayram namazını kaçırmamak için sabahın erken saatlerinden itibaren camilere akın etti. Namaz öncesi cemaate vaaz verilirken, bayramların anlamı ve önemi anlatıldı.

Sarayönü camilerinde okunan bayram hutbesinde ise “Neşe ve coşku günleri olan Kurban Bayramına hep birlikte bir kez daha ulaşmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Kurban Bayramı, bizlere her yıl İslâm ın beş temel ibadetinden biri olan haccı getirir. Rabbimize yakınlaşma vesilesi olan kurban ibadetini takdim eder. Bu bayram, bizlere Hz. İbrahim in sadakatini, Hz. İsmail in teslimiyetini yeniden hatırlatır. Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.s) in vefasını, cömertliğini, mümince duruşunu ve örnek bir insan oluşunu bir kez daha gözlerimizin önüne getirir. Bugünlerde milyonlarca kardeşimiz hac ibadeti için Beytullah a, Arafat a akın ettiler. Rabbimizle olan iman misaklarını yenilediler. Bütün dünya Müslümanları olarak bizler de bugün kurbanlarımızı Allah ın adıyla keseceğiz. Tevhid inancımızı, kulluk şuurumuzu tahkim edeceğiz.  Hacdaki kardeşlerimiz, hata ve günahlardan arınmayı ifade eden bembeyaz ihramlarıyla, en içten yakarışlarıyla Allah tan başka hiçbir sığınağın olmadığını ikrar ediyorlar. Dünyanın dört bir yanından Kabetullah a gelen kardeşlerimizin duaları aynı duygularla birleşiyor. Yürekten söylenen “Lebbeyk” sadaları gök kubbeyi inletiyor. Bizler de bugün kurbanlarımızı keserken, aslolanın Allah a yakınlık olduğunu dile getireceğiz.

Hacdaki kardeşlerimiz, haccın her bir aşamasında dünyevi arzu ve isteklerin esiri olmamak gerektiğini, kurtuluşun ancak takvada olduğunu ifade ediyorlar. Bizler de bugün kurbanlarımızla, bütün varlığımızı Allah ın yolunda adamaya hazır olduğumuzu göstereceğiz.

Kurban, birlik beraberliğin bayramıdır

Kurban bayramı, huzurun, esenliğin, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin bayramıdır. Her türlü farklılığı bir kenara bırakıp kesrette vahdete ulaşanların, kendini ve Rabbini bilenlerin, tefekkür ve tezekkür edenlerin, gönülden Rabbine teslim olanların bayramıdır. Bu bayram, zihinlerini kötülüklerden arındıranların, gönüllerini manevi kirlerden temizleyenlerin, günahlardan uzak duranların bayramıdır. Bu bayram, nefsini terbiye edenlerin, hiçbir canlıyı incitmeyenlerin ve çevresine güven verme gayretinde olanların bayramıdır. Bu bayram, sabrı ve şükrü kuşananların, varoluşumuzun hikmet ve gayesi doğrultusunda bir hayat sürenlerin bayramıdır. Bu bayram, değerlerimizi yaşatanların; yetime, yoksula, yalnıza, kimsesize yaklaşanların, çaresizlere çare olanların bayramıdır.” sözleriyle birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Yaşlısı, genciyle camilere gelen vatandaşlar, namazın ardından cami içerisinde birbirleriyle bayramlaştı. Bayramlaşmalar cami dışında da devam etti. Sonrasında ise arife günü mezarlık ziyaretinde bulunmayan vatandaşlar mezarlıklara koşarak yaşamını yitiren aile büyüklerini ziyaret etti.