Bayram telaşı başladı

Bayram telaşı başladı
Sarayönü’nde Ramazan Bayramına sayılı günler kala vatandaşları tatlı bir telaş sardı. Kıyafetten şekerlemeye kadar vatandaşların ihtiyaçlarını karşılama imkanı buldukları çarşı ve pazardaki hareketlilik dikkat çekiyor.Ekonomik...

Sarayönü’nde Ramazan Bayramına sayılı günler kala vatandaşları tatlı bir telaş sardı. Kıyafetten şekerlemeye kadar vatandaşların ihtiyaçlarını karşılama imkanı buldukları çarşı ve pazardaki hareketlilik dikkat çekiyor.

Ekonomik krizden dolayı vatandaşların alım gücü bir hayli düşse de çarşı ve pazarda da yaşanan bayram alışverişi yoğunluğu esnafın yüzünü güldürdü.

Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması durumunda ilçedeki yoğunluğun daha da artması bekleniyor. Bayramların vazgeçilmez tatlarından bayram şekerleri ve lokumlar tezgahlardaki yerini aldı.

Ev hanımları için de yoğun bir mesai başladı. Arife gününe kadar sürecek olan bu hummalı telaş içerisinde ev hanımları bayram temizliği yapıp bayram sofralarını süsleyecek özel lezzetleri hazırlayacak.

Sarayönü Belediyesi ise mahallelerde başlattığı temizlik çalışmalarına hız verip ilçeyi Ramazan Bayramına hazırlayacak.

Ramazan ayının huşusu, bayram yaklaştıkça yerini heyecana bırakmaya başladı. Bayram şekerleri marketlerde tezgahları süsleyeme başladı. Bayram alışverişine çıkmaya hazırlanan vatandaşlara birbirinden güzel bayramlıklar sunmak isteyen elbise ve ayakkabı mağazaları eksiklerini gidererek çeşitlerini arttırdı.

Kıyafetten şekerlemeye kadar vatandaşların ihtiyaçlarını karşılama imkanı buldukları çarşı ve pazardaki hareketlilik dikkat çekiyor. İlçe bayrama hazır hale getirilirken, vatandaşlar da son hazırlıkları tamamlamanın peşinde.

Giyim pazarında yoğunluk

Ramazan bayramının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşı bayram telaşı sararken çarşı pazar hareketlenmeye başladı. Bir süredir durgunluk yaşayan esnaf, yaşadığı kaybı bayram arifesindeki yoğunlukla telefi etmeyi planlıyor. Giyim mağazalarında özellikle çocuklar için tatlı bir telaş yaşanırken, yetişkinler alışverişte kendisini ikinci planda tutma gayreti içerisindeler. Artan satışlarla ilgili açıklama yapan konfeksiyoncular, “Bayram mesaisine başladık. Günler öncesinden hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Alanda rekabet de çok fazla. Küçük esnaflar büyük alışveriş merkezleriyle yarışmak zorunda kalıyor. Alım gücü de çok düştü. İşimiz daha da zor.” şeklinde konuştu.

Temizlik bayramın olmazsa olmazı

Ramazan Bayramı için evlerde bayram temizliği de başladı. Evlerde bayram temizliğinin en önemli unsurlarından olan halı temizliği telaşı yaşanıyor. Eskiden bahçelerde ve sokak aralarında ev hanımlarının yıkadığı halılar artık profesyonel ellerde yıkanıyor. Profesyonel halı yıkama işletmeleri yılın en yoğun günlerini yaşıyor. Vatandaşlar kirlenen halılarını bayrama kadar temizletmek için halı yıkamacılarına yoğun ilgi gösteriyor. Halı yıkama işletmeleri ise yoğunluk karşısında iş yetiştirmeye çalışıyor.

 

İlçe bayrama hazırlanıyor

Sarayönü Belediyesi, mahallelerde başlattığı temizlik çalışmasıyla, ilçeyi Ramazan Bayramına hazırlıyor. Belediyenin, sınırları içindeki mahallelerde temizlik, bakım ve budama yaptığı bildirildi.

Belediye ekiplerinin yaptığı çalışmalarda cadde ve sokaklarda bulunan yabani otlar temizlenirken, çim ekili park, bahçe, refüj ve diğer yeşil alanlarda biçme işlemlerinin yapıldığı ifade edildi. Ramazan Bayramı öncesinde hız verilen temizlik kampanyasında, bayram öncesinde bütün cadde ve sokaklarda çalışmaların tamamlanmasının hedeflendiği belirtildi.