Bayramda tadınız kaçmasın! Dolandırıcılara dikkat

Bayramda tadınız kaçmasın! Dolandırıcılara dikkat
Sarayönü Emniyet Amiri Mustafa Ünsal, yaklaşan Kurban bayramı öncesi sahte para ve dolandırıcılık konusunda vatandaşları uyardı.Bayram öncesi ticari hareketlilik artarken, esnaf ve vatandaşlar sahte para ve dolandırıcılık...

Sarayönü Emniyet Amiri Mustafa Ünsal, yaklaşan Kurban bayramı öncesi sahte para ve dolandırıcılık konusunda vatandaşları uyardı.

Bayram öncesi ticari hareketlilik artarken, esnaf ve vatandaşlar sahte para ve dolandırıcılık konusunda uyarıldı. Özellikle canlı hayvan ticareti yapan üreticilere yapılan uyarıda, satışlardan elde edilen banknotların iyi kontrol edilmesi gerektiği belirtildi.

Sarayönü Emniyet Amiri Mustafa Ünsal her yıl binlerce kişinin bilmeden aldığı sahte banknotlar nedeniyle maddi kayba uğradığını belirtti.

Mustafa Ünsal

Dolandırıcıların bayram öncesi özellikle canlı hayvan pazarlarını hedef seçtiğini belirten Ünsal yaptığı açıklamada, “Banknotlar hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan ve incelemeden alan vatandaşlarımızın bu gibi üzücü olaylarla her an karşılaşması mümkün bulunmaktadır.

Geçim kaynağınız olan hayvanlarınızı emek hırsızlarına kaptırmayın. ‘Keşke hayvanlarımı kilitleseydim’, ‘Aldığım parayı kontrol etseydim’, ‘Alışverişi güvenilir insanlarla yapsaydım’, ‘Keşke’ dememek için hayvan hırsızlarına, dolandırıcılarına, sahte para olaylarına dikkat edelim.” dedi.

Gerçek zannederek aldığı paranın sahteliğini fark eden kişilerin, daha fazla kişinin mağdur olmaması hemen Emniyet birimlerine başvurması gerektiğini belirten Ünsal, “Mümkün oldukça Türk parası üzerinden alışveriş yapınız. Hatta tahsilatı banka havalesi şeklinde almanız daha da güvenli olacaktır.

Sahteciliğinden kuşku duyduğunuz banknotları, gerçekliğinden emin olunan başka banknotlarla karşılaştırınız. Büyük değerli banknotlarla küçük tutarlı alışverişler yapıldığında, aldığınız parayı daha dikkatli inceleyiniz. Sahte para veren şahsa ait eşkal bilgileri, mümkünse kimlik bilgileri ve hatta varsa otomobil plakasını tespit ederek güvenlik güçlerine bildiriniz. Sanık durumuna düşme korkusuyla ya da neme-lazım düşüncesiyle pasif kalmamalı, olayı sineye çekmemeli.” diye konuştu.

Haber: Ömer Faruk KARABULUT