Berat kandili kutlanacak

Berat kandili kutlanacak
Sarayönü'nde 10 Mayıs Çarşambayı, 11 Mayıs Perşembe'ye bağlayan gece , Sarayönü halkı ve islam alemi tarafından Berat Kandili olarak kutlanacak. Berat Gecesi, 11 ayın Sultanı Ramazan-Şerif'in habercisi ve Allah'a kulluk görevini...

Sarayönü'nde 10 Mayıs Çarşambayı, 11 Mayıs Perşembe'ye bağlayan gece , Sarayönü halkı ve islam alemi tarafından Berat Kandili olarak kutlanacak. Berat Gecesi, 11 ayın Sultanı Ramazan-Şerif'in habercisi ve Allah'a kulluk görevini yerine getirmek için insanlara verilen eşsiz bir fırsat olarak görülüyor.

Berat Gecesi'nin önemine işaret eden din adamları, bu önemli gecenin dua ve niyazla geçirilmesi tavsiyesinde bulundu. Berat Kandili'nin kulluk görevini hakkıyla yerine getiremedikleri için üzülenlerin Allah'a yönelerek O'nun rahmet ve mağfiretine sığınma imkân ve fırsatına kavuşacakları müstesna bir gece olduğuna işaret eden din görevlileri, "Güzel dinimiz için her gün, her an önemlidir ama bir yılın içinde öyle mübarek günler ve geceler vardır ki bunların değerini bilmek her inananın görevi olmalıdır. Özellikle üç mübarek ay olan Recep, Şaban ve Ramazan-ı Şerif ve bu aylar içerisinde bulunan Regaib, Mirac, Berat ve Kadir geceleri ilâhî feyiz ve bereketle bezenmiştir.

Berat Kandili, Allah'a kul olmanın idraki ve bilinci içerisinde hata ve kusurlarını itiraf eden, işlediği günahın farkına vararak tövbe ve istiğfarda bulunan Müslümanların Allah'ın rahmetine nail olup günahlardan kurtulacağını ümit ettikleri bir gecedir. Sevgili Peygamberimiz (SAV) bu gecenin ibadetle geçirilmesini gündüzünde oruç tutulmasını tavsiye etmiştir.

Şaban-ı Şerif'in 15. gecesi olan Berat Kandili ile ilgili peygamberimiz şöyle buyuruyor: "Şaban ayının 15. gecesi olduğu zaman ibadete kalkın ve o gecenin gündüzünde oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teala, o andan fecir oluncaya kadar, "Benden mağfiret dileyen yok mu? Onu mağfiret edeyim. Benden rızk isteyen yok mu? Onu rızklandırayım. Bir bela ile müptela olan yok mu? Ona kurtuluş vereyim" buyurur. Ayrıca Berat Gecesi Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir" dedi.

Din görevlilerinin alınan bilgilerde, "Bu geceyi fırsat bilerek Yaratana, yaratılmışlara karşı görev ve sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirelim. Aramızdaki sevgi-saygı bağını dayanışma ve kaynaşma ruhunu pekiştirelim. Yatsı ve sabah namazlarını mutlak surette cemaatle kılmalıyız ki, geceyi sabaha kadar ibadet etmiş olalım. Geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de oruç tutalım. Bir günlük kaza namazı kılalım." ifadelerine yer verildi.