Beşgöz ihtişamına kavuşuyor

Beşgöz ihtişamına kavuşuyor
Sarayönü'nün en önemli su kaynağı olan Beşgöz, eski ihtişamına kavuşuyor. Erozyon ve göle doğru büyüyen sazlıklar nedeniyle kapanmaya yüz tutan Beşgöz, ciddi bir çalışma ile temizlenmeye devam ediyor. 2015 yılından bu...

Sarayönü'nün en önemli su kaynağı olan Beşgöz, eski ihtişamına kavuşuyor. Erozyon ve göle doğru büyüyen sazlıklar nedeniyle kapanmaya yüz tutan Beşgöz, ciddi bir çalışma ile temizlenmeye devam ediyor. 2015 yılından bu yana devam eden çalışmalar kapsamında gölün büyük bölümü temizlendi. Bir kıyısı tamamen temizlenen gölün alanı bir hayli büyürken, göl renginde de önemli bir değişim oldu. Bundan sonraki süreçte karşı kıyıda devam edecek olan çalışmalar için DSİ'den gelen yetkililer yerinde incelemede bulundu. Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak ile birlikte göl alanında yerinde inceleme yapan DSİ yetkileri, ikinci etap temizlik çalışmalarının planını yaptı. Karşı kıyıda gerçekleştirilecek temizlik çalışmaları yakında başlatılacak. Karşı kıyınında temizlenmesi ile birlikte göl alana en geniş boyutlarına ulaşacak.

Sarayönü'nde yıllardan bu yana kaderine terk edilmesinin ardından Belediye Başkanı Nafiz Solak'ın özel ilgi ve alakasıyla yeniden temizlenmeye başlayan Beşgöz, cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. Dört koldan temizlik çalışmaları süren Beşgöz'de  güney kıyısında temizlik çalışmaları tamamlanırken, bayramdan sonra kuzey kıyısında çalışmalar başlayacak.

İlçemizin en önemli su kaynaklarından bir tanesi olan Beşgöz gölünü temizleme çalışmaları devam ederken, gölün bir cazibe merkezi haline gelmesi içinde proje çalışmaları da devam ediyor. Gölün kapanan kısımlarının yeniden açılmasıyla göl alanı yeniden suyla dolmaya başladı. Erozyonlar ve göle doğru büyüyen sazlıklardan dolayı küçülerek neredeyse bir dereye dönüşen Beşgöz gölü, temizlenmesinin ardından eski görünümüne ve su potansiyeline kavuşmaya başladı. Kuzey kıyısında yürütülecek çalışmalarla ilgili DSİ'den gelen yetkililer göl alanında incelemelerde bulundu.

Karşı kıyı temizliği başlıyor

İncelemelerle ilgili olarak bilgi veren Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, yaptığı açıklamada, "DSİ tarafından 2015 yılından beri temizlik çalışmaları devam eden Beşgöz gölünde, çalışmalar bu sene de devam edecek. Temizleme çalışmaları belediyemiz tarafından hazırlanan peyzaj projesine uygun olarak gerçekleştiriliyor. DSİ'den gelen müdürlerimizle birlikte alanda tespit çalışmaları yaptık. Karşı kıyının temizlik planı için yerinde inleme yapıldı. Göl alanında yapılan çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Ramazan bayramının hemen ardından hızlı bir şekilde çalışmalara start verilecek. Gölün etrafı taş tahkimat yapılarak tekrar erozyonla dolması engellenecek. Saniyede 700 litrelik bir su kaynağı olan Beşgöz'ün, kuraklıktan etkilenmeyen bir yapısı vardır. Bölgemizde böyle başka bir göl yoktur. Hedefimiz ilçemiz ve Konya'nın hizmetine doğal bir mesire alanı sunabilmektir. DSİ'ye yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz." dedi.

Konya da böylesi yok

Başkan Solak, açıklamasının devamında, "Bu geniş çaplı temizlik çalışmalarına ilave olarak gölün çevresindeki belli bir alanı eşsiz bir sosyal alana çevirmeyi planlıyoruz. Göl çevresinde 100 bin m² lik bir alanda peyzaj düzenlemesi yapacağız. Labirent parkı, ışık gösterileri alanı, kafeterya, orman evi, meydan, otopark, oturma alanları, çiçek yetiştirme ve gezinti alanları, piknik alanları, bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, balık tutmak için iskeleler oluşturulacak. Halkın hoşça vakit geçirebileceği bir alan oluşturacağız. Düzenleme yapacağımız alan gölün yanında yaklaşık 1 kilometreyi kapsıyor. Projesi tamamladı. Böyle bir sosyal alan Konya nın hiçbir yerinde yok. Projeyi neticelendirdiğimiz zaman Sarayönü ve Konya, eşsiz bir güzelliğe sahip, göl manzaralı bir sosyal alana kavuşacak. Bu projenin uygulanabilmesi için çeşitli bakanlıklarla proje değerlendirmesinde bulunarak kaynak sorununu çözmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.