SarayMedya
Torku Jelifest Yumuşak Şeker

Beyanname süresi uzatıldı

Beyanname süresi uzatıldı
Bu haber 01 Mayıs 2020 - 2:04 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

Sarayönü’nde faaliyet gösteren derneklerin yılda bir kere vermek zorunda oldukları beyannameler için süre bir ay uzatıldı. 30 Nisan’a kadar olan beyanname verme dönemi 29 Mayıs tarihine kadar uzatıldı. Bu süre içerisinde beyannamesini bildirmeyen derneklere para cezası uygulanacak.

Derneklerin beyanname yükümlülüğü hakkında açıklamada bulunan Sarayönü Kaymakamlığı Dernekler Büro Şefliği Memuru Ramazan Kestek yaptığı açıklamada, “Dernekler kanunun 19’ncu maddesine göre, dernekler, yılsonu itibarıyla faaliyetlerini, gelir ve gider işlemlerinin sonuçlarını düzenleyecekleri beyanname ile her yıl Nisan ayı sonuna kadar mülkî idare amirliğine vermekle yükümlüdürler. Ancak bu sene bir ay uzatıldı. Beyannamenin düzenlenmesine ilişkin esas ve usuller yönetmelikte düzenlenir. Gerekli görülen hallerde, derneklerin tüzüklerinde gösterilen amaçlar doğrultusunda faaliyet gösterip göstermedikleri, defterlerini ve kayıtlarını mevzuata uygun olarak tutup tutmadıkları İçişleri Bakanı veya mülkî idare amiri tarafından denetletilebilir. Bu denetimlerde kolluk kuvveti mensupları görevlendirilemez. İçişleri Bakanlığı ve mülkî idare amirlerinin yapacağı denetimler mesai saatleri içerisinde yapılır. Bu denetimler en az yirmi dört saat önce derneklere bildirilir. Denetim sırasında görevli memurlar tarafından istenecek her türlü bilgi, belge ve kayıtların, dernek yetkilileri tarafından gösterilmesi veya verilmesi, yönetim yerleri, müesseseler ve eklentilerine girme isteğinin yerine getirilmesi zorunludur. Denetim sırasında, suç teşkil eden fiillerin tespit edilmesi hâlinde, mülkî idare amiri durumu derhal Cumhuriyet savcılığına ve derneğe bildirir.” dedi.
Derneklerin Mayıs ayı sonuna kadar beyannamelerini Dernekler Bilgi Sistemi’ne (Derbis) girmesi gerekiyor. Sistemi kullanamayanların ise Sarayönü Kaymakamlığı Dernekler Büro Şefliğine müracaat etmesi gerekiyor. Belirlenen süreler içerisinde beyanname vermeyen derneklere ağır para cezaları uygulanıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA