Beyaz eşya piyasası hareketleniyor

Beyaz eşya piyasası hareketleniyor
Beyaz eşyada ÖTV nin sıfırlanması mobilya ve inşaat sektöründe ÖTV nin yüzde 8 e düşürülmesi piyasayı hareketlendirmeye başladı. ÖTV indiriminin ekonomideki daralmaya da ilaç olacağı kaydediliyor.Keleşoğlu beyaz eşya...

Beyaz eşyada ÖTV nin sıfırlanması mobilya ve inşaat sektöründe ÖTV nin yüzde 8 e düşürülmesi piyasayı hareketlendirmeye başladı. ÖTV indiriminin ekonomideki daralmaya da ilaç olacağı kaydediliyor.

Keleşoğlu beyaz eşya ve mobilya mağazası sahibi Yunus Keleş, 30 Nisan a kadar beyaz eşyalardaki ÖTV nin sıfırlanması sonucunda piyasaların canlanacağını söyledi. Beyaz eşyalarda ÖTV nin kalkmasını sadece 30 Nisan la sınırlı kalmaması gerektiğini vurgulayan Keleş, “Buzdolabına Özel Tüketim Vergisi koyulması bana garip geliyordu. Buzdolabı ya da çamaşır makinası olmayan ev yok. Buna en başından beri Özel Tüketim Vergisi koyulmasının yanlış olduğunu düşünüyordum.” dedi.

ÖTV nin geri çekilmesi üzerine meraklı bekleyiş içerisine girdiklerini belirten Keleş, beyaz eşyada yüzde 6, 70 ÖTV oranının kalktığını ifade etti. Vatandaşın bekleyiş içerisine girdiğini, devletin bu uygulamasının yanında firmalarında destek vereceklerini açıklayan Keleş, “Devletin yapmış olduğu uygulamanın yanı sıra firmalar bu indirimi piyasa yüzde 10 olarak yansıtarak desteği arttırdı. Böylece piyasa hareketlendi. Buradaki amacımız ucuz mal alınması değil, önümüzdeki zor süreçte ekonomimizin canlanması için yapılan bir şey. Televizyon, cep telefonları hariç tüm ürünlerde yapılması da güzel.” diye konuştu.

Bin liralık üründe 100 liralık bir indirim olacağını kaydeden Keleş, hava şartlarının ağır gitmesi ve doların yükselmesiyle satışlarda ciddi bir düşüşün yaşandığını söyledi. 30 Nisan a kadar ÖTV nin kalkmış olmasının kendilerine de olumlu yönde ivme kazandıracağını dile getiren Keleş, satışlarının bu sayede artmaya başladığının altını çizdi. Keleş, “Temmuz, Haziran gibi yaz aylarında düğün sezonu nedeniyle satışlarımız zaten yoğun oluyor. Ayrıca evde çamaşır makinası bozulduğunda mecbur almak zorundasın hiçbir kadın ben elde yıkıyorum demiyor. Eskisi gibi tamir edeyim kullanayım devri de bitti. Kullan at mantığı var çünkü almakta kolaylaştı. Haziran daki düğünlerin ramazana özellikle yaza denk gelmesi sebebiyle beyaz eşya alımları sıkışıyordu. Bu kampanya ile yazın evleneceklerin ÖTV den dolayı daha önce beyaz eşyalarını alması çok doğal.” dedi.