'Bin aydan daha hayırlı' Kadir Gecesi idrak edilecek

'Bin aydan daha hayırlı' Kadir Gecesi idrak edilecek
Türkiye'de Kovid-19 kısıtlamalarının büyük oranda kalkmasıyla birlikte Kadir Gecesi, iki yıl aradan sonra camilerde ibadet ve duayla idrak edilecek.Ramazanın 27. gecesine denk gelen ve Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu...

Türkiye'de Kovid-19 kısıtlamalarının büyük oranda kalkmasıyla birlikte Kadir Gecesi, iki yıl aradan sonra camilerde ibadet ve duayla idrak edilecek.

Ramazanın 27. gecesine denk gelen ve Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi bugün idrak edilecek.

İslam'da, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "Sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul ediliyor. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tek gece olarak yer alıyor.

Sarayönü Müftüsü Alattin Alğan Kadir Gecesi dolayısıyla yaptığı açıklamasında Sarayönü halkının ve tüm İslam aleminin mübarek gecesini kutladı. Alğan, “Zaman ve mekânlar, kendilerinde meydana gelen büyük ve önemli olaylarla değer kazanırlar. Kadir gecesi hayırlarla dolu olayların meydana geldiği bir gecedir.” dedi.

Bin aydan daha hayırlı olduğu Kuran’da bildirilen bu gecenin hayatımızdaki önemli anlardan bir tanesi olduğunu kaydeden Alğan, “Kadir Gecesini diğer gün ve gecelerden farklı ve değerli kılan en önemli nokta Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı zaman olmasıdır. Ne mutlu bu geceye kavuşup onu ihya edenlere! Ne mutlu bu gecenin kıymetini bilip kulluğunu idrak edip itaat edenlere!” şeklinde konuştu.

Peygamberimize ilk vahiy ve Peygamberlik görevinin bu gecede verildiğini anlatan Alğan şunları söyledi: “Bu gecede yapılan ibadet ve duaların diğer gecelere göre içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aylık ibadetten daha hayırlıdır. Cenab-ı Hakkın rahmet ve bağışı bu gecede mü’min kulları üzerine sağanak, sağanak iner.

Bu sebeple Kadir Gecesi gecelerin en kutsal ve en mübarek olanıdır. Tövbe, işlediğimiz hatalardan dolayı Yüce Mevla’nın huzurunda mahcubiyet ve pişmanlık duyma, günahlara bir daha dönmemek üzere söz verme, hayatımızda yeni ve tertemiz bir sayfa açmaya karar verme demektir.”