SarayMedya
Torku Jelifest Yumuşak Şeker

BİR KAÇ GÜNDEM (3)

BİR KAÇ GÜNDEM (3)
Bu haber 16 Ocak 2019 - 1:01 'de eklendi ve 4.514 kez görüntülendi.

FIRATIN DOĞUSU

Hani bir türkü vardır ‘şu Fırat’ın suyu akar’ diye ne kadar acıklı ne kadar duygusaldır.

Siyasi hayatımızın gündeminde bu kez Fırat’ın doğusu Fırat’ın batısı var. Bir yandan ülkemizin güvenliği açısından diğer taraftan iç siyasal malzeme açısından bir gece ansızın gelebiliriz deniliyor.

Yahu komşuya oturmaya mı gidiyoruz ki bangır bangır yayın yapılmakta.

Bakınız rahmetli Ecevit’in dış işleri bakanı rahmetli Güneş katıldığı toplantıda ki müzakereler de yol alamayınca hem de Avrupalıların bulunduğu kalabalıkta diyor ki!…

Ayşe tatile çıksın!

Çıktı mı?

Elbet ki çıktı dediğinde  sessizce Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs’ın yarısını almış  yapılan çıkarmanın haberi Avrupalıların, NATO’nun  tümünde yankı yapınca ısrarı üzerine adanın tamamının alınması durdurulmuştu.

Ya şimdi yapılan neyin nesi? Allah aşkına, telefonlar ittifak ilişkileri, askeri güçlerin teyakkuzda tutulması  sanki siyasi iradeler arasında gizli anlaşmaların tatbiki yapılıyormuş intibasını veriliyor.

ABD açısından bakıldığında Suriye’de ne yaptıkları ne yapacaklarını bir bilen var mı?

Son diplomatik söylemlerin uçuştuğu camsal yayınların bazılarında önü görülmemiş sudan balık mı çıkacak yoksa haluk mu çıkacak bilen yok.

Bakınız ABD Trumpun söylemi karşısında istifalar, söylentiler başka. Yani bu müttefik hala güvenilir değil şu söylediği söze bakınız.

Suriye’de DEAŞ’ın işini bitirdik artık çekilme zamanı.

Kendi yarattıkları terör örgütlerinden sadece birisini imha etmişler öyle mi?

Bunlar kimi kandırıyorlar.

Ya o PKK uzantısı olan PYD neyin nesi?

Yetmez bu Fırat’ın kenarında bir Sünni devlet oluşturmak için ABD silah sanayisinin üretmiş olduğu silahların çoğunluğunu bu bölgeye yığmış bulunmaktadır,  bunca silah acaba ne olacak?

PKK tarafından acaba geri kalmış ülkelerde çıkartılacak iç savaşlarda kullanılacak mı?

Yani kısaca PKK bu bölgede FETO’yla birlikte silah tüccarlığı mı yapacak?

Yoksa başka bir görevlerimi var?

Yetmez o gözetleme kuleleri neyin nesi?

Kurulacak YPG, FETO işlemli yeni bir uydu devletin alt yapısını mı oluşturuyorlar?

Bir ortak daha mı var?

Oda kim diyorsunuz!

Vatikan çok sessiz lakin derinden iş yapıyor. Bir yandan ABD askerini çekermiş gibi gösterirken diğer taraftan Fransa’yı görevlendiriyor.

Yani bu bölge hedefe erişilesiye dek huzur yüzü göremeyecek. Çünkü bir yanda dönme Ermeni uşakları Kürt kimliğini manipüle ederek bölgede yer açılmaya çalışılırken diğer taraftan ise  Fransa’nın, Avrupalıların haçlı zihniyeti santim eksilmeden yüz yıldır  devam etmektedir.

ABD, FETO yu ülkesinden çıkaracakmış acaba nereye gönderecek?

Türkiye mi?

Olmaz, neden olmaz?

Türkiye, inanç hürriyeti, karışık, guruşuk bir ülke yapamadıkları için.  Vatikan, İngiliz, İsrail, ABD oluşan din anlayışıyla örtüşmezde ondan. Bu nedenle onların aklından geçen FETO, PKK, PYD modeli yapılanması önümüzdeki aylarda ortaya çıkarsa hiç şaşırmamak gerek.

Yalnız bizi bu bölgede arındırma işi ile uğraştıracaklar daha çok DEAŞ’la mücadele sürerken Kandil de yeni yapılanmanın, Türk silahlı kuvvetlerinin fiziki yapısı konusunda eğitim görecekler. İşte mücadele Fırat’ın doğusu batısı kontrol altında tutulurken, Fransızların sarı cebkenlilerin  hükümetlerine indiremedikleri tokadı, yarım kalmış Osmanlı tokatnı onlara indirerek tamamlarken kandil efsanesini söndürmek mi?

Oldu olası kafamı karıştıran şu Kaşıkçı olayı ve ABD askerini çekme hadisesi.

O tarihlerde ABD bir açıklama yapıyor Fetoyla ilgili, yav ne alakası var diyeniniz olabilir.

Sessizlik içinde bir Suudi Arabistan acaba katilliğinin bedelini ödeme karşılığında Suriye’de yapılanmanın bedelinin askeri finansörlüğünü mü üstlenecek?

Veya şöyle desek Suudi Arabistan maddi  kaynaklar ile besleyeceği yeni bir arap ordusunu, Mısır, dahil olmak üzere aşiretlerde içinde olmak üzere, yeniden gözden geçirilmeye başlanması ABD, Suriye’deki her oluşumun içinde olabileceğinin çağrışımını yaptığı dikkatten kaçırılmamalıdır.

Şöyle yaklaşalım ABD yıllardır mesela Suriye’nin kuzeyinde büyük yatırımlarda bulunurken, tırlar dolusu askeri mühimmat askeri  Havaalanı  7 den fazla  askeri üst  Deyrizor, 2 askeri üst  inşası  3000 den fazla askeri bulundurması, bunun dışında o coğrafyada daha anında bilgi akışını sağlayan  her türlü teknik donanımlı elemanları bulunmaktadır.

Yani hiçbir zaman güvenirlilik koşullarını unutarak söylemler noktasında siyasi hatanın yanında diplomatik hatalardan kaçınılmalıdır.

Adam kendi içimizden çıkardıkları ve o bölgenin her türlü yapısını uzun yıllara yayarak oluşturmaktadırlar.

Zaman birçok şeyin ilacı derler. Tedbiri elden bırakmamak gerekirken gerekli önlemleri almakta yarar vardır.  Yoksa bu Fırat’ın suyu türküsü çok acıklı çağırmaları söyletir.

Saygılarımla.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA