Bozkırın ortasındaki vaha ÖZİÇİ

Bozkırın ortasındaki vaha ÖZİÇİ
İlçemizin bir diğer gıda ve kereste kaynağı olan yer Öziçidir. 70 yıl kadar önceleri İlçenin uzun yıllar domates soğan pırasa patates kısacası meyve ve sebzelerinin üretildiği mevki.Adı üstünde Öziçi bahar aylarında...

İlçemizin bir diğer gıda ve kereste kaynağı olan yer Öziçidir. 70 yıl kadar önceleri İlçenin uzun yıllar domates soğan pırasa patates kısacası meyve ve sebzelerinin üretildiği mevki.

Adı üstünde Öziçi bahar aylarında suyla kendiliğinden göllenir sular çekildiğinde ise sebze ekimleri yapılırdı.Hem toprağının iyi oluşu hemde nemli olması ortasından Ladik dağlarından mevsimsel olarak beslenen derenin geçmesi burayı cazip hale getirmiştir.

İlçemizin ilk yerleşimi  bu mevkinin üzerinde Bozokili olarak kurulmuştu daha sonra halk Tolobasına taşınmıştır.

Havası sanki Karadeniz gibi temmuz ağustos sıcağında bile içine girilse sepserin bir hava ve bol oksijenle karşılaşırsınız.

Küçükken hayal meyal hatırlıyorum Vahide gelinabla ile yayvan bir at arabasıyla gidip soğanları yükleyip  Mıtırıpların porda kapılı evlerine  geldiğimizi hatırlıyorum.

Eskilerin anlattığına göre sular  çekilince fideler dikilir,en yakın kuyudan getirilen az bir suyla  bir can suyu verilir,daha sonra iki çapa yapılır ve başkada  sulama olmazmış. Hasat zamanı ise iri iri domatesler,patatesler, soganlar , sarımsak , fasulye ürettiklerini  ve çok lezzetli olduklarını bir domates kökeninin dam boyu kadar uzadığı söylenir. Domatesler ve kavunlar  yine saman altında saklanarak kış günlerinde tüketilirdi.

Ulaşım at arabası, eşekler ve çoğu zaman da yayan olarak yapılırmış.

Genellikle gündoğarken  atlar yemlenir koşum takımı hazırlanır azık hazırlanır ve  hareket edilirmiş.

Zaman içinde terkedilmiş ve şu anda  balta girmemiş ormanları andıran görüntüsünün  kaybolarak eski cazibeli üretken günlerine dönmesi temennisiyle.

Son zamanlara kadar Durdunun Ahmet ÇALAR Feyzullahın Ali CEYLAN ve  Mecit  AYDEMİR bu faaliyeti sürdüren çiftçilerimizden idi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.