"Bu günleri iyi değerlendirin"

"Bu günleri iyi değerlendirin"
Sarayönü'nde Üç Aylar'ın müjdecisi olarak kabul edilen Regaip Kandili, coşkuyla kutlandı. Kandil günü camiler doldu taştı.Regaip Kandili ve mübarek üç aylar münasebeti ile Sarayönü İlçe Müftülüğü tarafından Merkez Camii'nde...

Sarayönü'nde Üç Aylar'ın müjdecisi olarak kabul edilen Regaip Kandili, coşkuyla kutlandı. Kandil günü camiler doldu taştı.

Regaip Kandili ve mübarek üç aylar münasebeti ile Sarayönü İlçe Müftülüğü tarafından Merkez Camii'nde yatsı namazından önce Mevlid-i Şerif programı düzenlendi. İslam âleminin kutsal saydığı üç ayların müjdecisi Regaip Kandili'ni fırsat bilen her yaş gurubundan birey, kandili en iyi şekilde değerlendirebilmek için camilere akın etti.

Regaip Kandili münasebetiyle vaaz veren İlçe Müftü Vekili Mustafa Topcu, ayet meallerinden örnekler verdiği konuşmasında, "Bu gece üç ayların girişidir ve bu gece ellerini semaya kaldırıp, dua eden Müslümanların Yaradan'dan af dilediği mübarek bir gece olan Regaip Kandilidir. Üç aylardan birincisi olan Recep ayının ilk Perşembeyi Cuma'ya bağlayan gecesi Regaip Kandilidir. Peygamberimiz, üç aylar geldiği zaman, "Allah'ım Recep'i ve Şaban'ı bana mübarek kıl ve beni ramazan ayına ulaştır" diye dua ederdi. Bu aylarda daima iyiye, doğruya, güzele ve Allah'ın rızasına uygun bir hayat standardına ulaşmak için gayret göstermemiz gerekir. Anasından günahsız doğan insan, akıl baliğ yaşar, takdir edilen süre doğunca da ölür. Kimisi bu zaman süresinde cenneti kazanır, kimi de cehenneme gider. Bizim birinci hedefimiz, Allah rızasını kazanmak olmalı. Yoksa yolumuzu kaybederiz. İmanım yüzde yüz diye güvenmeyin. Dikkat etmezseniz imanınız uçup gidebilir. Gevşek davranmamak lazım. Evvela halimize şükredeceğiz. Allah'a, bana iyi ki imanı sevdirdin ve küfrü de kötü gösterdin diye şükredeceğiz. Her zaman da Allah'ım bize imanı sevdir. Küfrü, isyanı, fısgı bize kötü göster diye dua etmemiz gerekir. Bu gecelerin bir faydası da şudur: Kendimizi muhasebeye çekmemize olanak sağlar. İman sahip olduğumuz en büyük nimettir. Bu dünya geçicidir. Var mı bu dünyada sonsuza kadar yaşayan. Hakkı, hak bilip, hakka bağlanmayı Allah hepimize nasip etsin. Kurtuluş Allah'ın emir ve yasakları ile peygamber efendimizin sünnetlerine uymakla olur. Tövbe kapısı her zaman açıktır. Ancak insan öleceği kazan kapanır. Bir münafığın öleceğini anladığı anda yaptığı tövbe geçersizdir. Denizde boğulan firavunda son anında Musa'nın rabbine iman ettiğini söyledi ama kabul olmadı. Bu ayetlerle sabittir. Bu yüzden ibadetlerimizi geciktirmeyelim. Ne zaman öleceğimizi kim biliyor. Her kes 90 yaşına kadar yaşamıyor. 20 yaşında ölen de var, 40 yaşında ölende. Bunun için kulluk görevlerimizi eksiksiz ve zamanında yerine getirmeye dikkat edip, her an hazırlıklı olacağız" dedi.

Vaazın ardından Sarayönü Merkez Çarşı Camii İmam Hatibi Kasım Kılıç tarafından yatsı namazı kıldırılırken, cami çıkışında cemaate tatlı ikramlarında bulunuldu.