Bu öğrenciler silah ve savunma sanayisine destek veriyor

Bu öğrenciler silah ve savunma sanayisine destek veriyor
Savunma ve silah sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli personeli yetiştiren Selçuk Üniversitesi Huğlu Meslek Yüksekokulu, sektördeki önemli bir boşluğu dolduruyor. Üniversite-sanayi iş birliğinin en güzel örnekleriyle ortaya konulan silahlar, TEKNOFEST İzmir’de meraklılarıyla buluştu.

Selçuk Üniversitesi Huğlu Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Abdulbaki Ulusoy, “Huğlu Meslek Yüksekokulumuz, 5 programda eğitim öğretime devam ediyor. Amacımız, üniversite-sanayi iş birliğini en iyi şekilde ortaya koyabilmek. Öğrencilerimizin mezun olduklarında iş arayan değil, aranılan personel olabilmelerini hedefliyoruz. Kurmuş olduğumuz uygulama atölyemizde mevcut silahların parçalarının üretimi, Ar-Ge çalışmaları yapılıyor. Öğrencilerimiz bu konuda bire bir faaliyetlere katılabiliyor. İkinci sınıf öğrencilerimiz işbaşı programı protokolümüz olan büyük firmalarda birinci dönem haftada bir gün, ikinci dönem haftada iki gün işbaşı eğitimine katılıyor. Bu sayede firmalar da öğrencilerimizi tanıyor. Başta Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi olmak üzere Huğlu’daki 13 büyük işletmeyle ortak çalışmalarımız var.” dedi.

Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Yurtiçi Satış Sorumlusu Selçuk Demirel de “Bir asırdan fazla süredir yivsiz av tüfeği grubunda faaliyet gösteren Kooperatifimiz, yivli av tüfeği üretimine de devam ediyor. Makineli tabanca ve tabanca gruplarımızın Ar-Ge çalışmaları devam ediyor. Çok yakın bir zamanda üretime başlayacağız. 70 farklı ülkeye ihracatımız var. Silah Sanayi Teknikerliği programındaki öğrencilerimize staj imkanı, mezun olduklarında da iş imkanı sağlıyoruz. Öğrencilerden belli başlı parçalarımızın üretiminde destek alıyoruz. Huğlu Meslek Yüksekokulundan mezun olan öğrenciler tecrübeli bir sınıfta yer alıyor.” diye konuştu.