Buğdaya üretim ilgisi arttı

Buğdaya üretim ilgisi arttı
Buğday fiyatlarının koronavirüs salgınıyla artması ve tarımsal destekleme miktarlarının ciddi oranda yükselmesi, buğday ekim alanlarını genişletti.Salgın döneminde gündeme gelen ithalat ve ihracat kısıtlamaları nedeniyle...

Buğday fiyatlarının koronavirüs salgınıyla artması ve tarımsal destekleme miktarlarının ciddi oranda yükselmesi, buğday ekim alanlarını genişletti.

Salgın döneminde gündeme gelen ithalat ve ihracat kısıtlamaları nedeniyle dünya genelinde ortaya çıkan gıda güvenliği endişesi, buğdayı en önemli gıda maddesi haline getirdi. Dünya ile birlikte Türkiye’de de buğday fiyatlarının yükselmesi, üreticinin yüzünü güldürdü.

Yükselen piyasa fiyatlarıyla beraber, buğdaya yönelik tarımsal destekleme miktarlarının da artması, çiftçinin yeni sezon için ekim tercihini buğdaydan yana kullanmasına neden oldu.

Buğday fiyatlarının kendilerini memnun ettiğini ifade eden çiftçi Tahir Sertdemir şöyle konuştu:

"Bu sene buğday yüzümüzü güldürdü. Devlet, beklediğimizin üstünde bir taban fiyat vermişti ama serbest piyasa, taban fiyatın da üzerine çıktı. Şu anda buğdayın tonu 2 bin 300 liradan gidiyor. Devlet destekleri de çok arttı. Tarlalarımızın büyük bölümünü ektik. Geçtiğimiz yıl 500 dönüm buğday ektiysek bu yıl 700 dönüm ektik. Şimdi beklentimiz yağmurların yağması. Attığımız tohumlar kayıpsız çıkarsa bereketli bir yıl geçiririz."

“En önemli gıda ürünü”

Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Engin Çelik, buğdayın, dünyada en önemli gıda ürünü haline gelmesi nedeniyle küresel piyasa fiyatlarının sürekli artış gösterdiğini anlattı.

Dünya gıda sisteminde yaşanabilecek krizlere dikkat çeken Çelik, “Salgın süreci devam ederse, buğday ithal etme konusunda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu da ülkemizde buğdayın ekim alanını ve üretimini gündem haline getirdi.” dedi.

“Gıda güvenliği açısından önemli”

Çelik, yurt içinde de yükselen buğday fiyatlarının, buğday üretimine ilgiyi arttırdığına değinerek, şöyle konuştu:

Buğday ekiminde belirgin bir artış var. Bunu olumlu karşılıyoruz. Çünkü 9 milyon hektarlarda olan ekim alanımız, 7 milyon hektarın altına düşmüştü. Bu yıl 7,5 milyon hektara çıkmasını bekliyoruz. Bu, ülkemizin gıda güvenliği açısından da son derece önemli. İnşallah önümüzdeki dönem verim için hem yağışlı gider, hem de ekim alanı artışı ile gıda güvenliğimizi garanti altına alırız.”

 “Yüksek rekolte için çıkışlar iyi olmalı”

Ekim alanı artışının yanında yüksek rekoltenin de çok önemli olduğunu belirten Çelik, “Haziran başından Ekim ayının 20’sine kadar Konya Ovası’na hiç yağış düşmedi desek yeridir. 18-22 Ekim ve 3-4 Kasım tarihlerinde bölgelere göre ortalaması 15-20 milimetre yağış düştü. Toprağın uzun süredir kuru olmasından dolayı yeterli gelmedi. Beklentimiz, yağışların devam etmesi. Çünkü yüksek rekolte için tohum çıkışlarının iyi olması gerekiyor.” diye konuştu.

aydın escort

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.