Büyük ‘Çerkes Sürgünü’ unutulmadı

Büyük ‘Çerkes Sürgünü’ unutulmadı
Sarayönü’nde Ertuğrul Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgününün 158. yılı anısına sürgün yıllarında hayatını kaybedenleri anmak ve yapılan bu zulmü unutturmamak...

Sarayönü’nde Ertuğrul Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgününün 158. yılı anısına sürgün yıllarında hayatını kaybedenleri anmak ve yapılan bu zulmü unutturmamak adına Köy Konağı Binasında anma program düzenledi.

Ertuğrul Mahallesinde düzenlenen Programa Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Başkan yardımcısı Hüseyin Tos, Sarayönü Kaymakamlığı Özel Kalem Müdürü Abide İşçi, İlçe Emniyet Amiri Hasan Korkmaz, Konar Mahalle muhtarı Selçuk Öztürk, Ertuğrul Mahalle Muhtarı Cemal Karadağ, Dernek Başkanı Zeki Yıldız ve Dernek üyeleri ile çok sayıda mahalle sakini katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından köy Cami imamı Mustafa Doğan tarafından Kuran-ı Kerim’in okunmasının ardından açılış konuşması yapan Dernek Başkanı Zeki Yıldız “Kafkasya, tarih boyunca stratejik konumu nedeniyle emperyalist güçlerin sahip olmak istediği bir coğrafya olmuştur. Kafkas halkları, Kafkasya’yı hedef alan ve yayılmacı politika izleyen Çarlık Rusya’sına karşı özgürlükleri ve bağımsızlıkları için uzun bir süre mücadele etmişlerdir.” diye konuştu.

Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu mücadele 19. yüzyılda Rusların kuzey Kafkasya’yı kontrol altına almasına kadar yoğun bir şekilde devam etmiştir. Rusların elde ettikleri toprakları Ruslaştırmak istemesi, bunun için Kafkas halklarına baskı ve zülüm uygulaması kitlesel zorunlu göçlerin yaşanmasına sebep olmuştur. Bizler bunlara tanık olmuş nesillerin torunları olarak yaşatılan bu zulmü unutmamak ve unutturmamak için sürekli mücadelemize devam edeceğiz.”

Yıldız, böyle önemli bir günde kendilerini yalnız bırakmayan protokol ve katılımcılara teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından program, günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar ve sinevizyon gösterimi ile son buldu.