Büyükşehir’den mesleki eğitimi tercih eden 5 bin öğrenciye burs

Büyükşehir’den mesleki eğitimi tercih eden 5 bin öğrenciye burs
Milli Eğitim Bakanlığı, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla “Mesleki Eğitimi Tercih Eden Öğrencileri Destekleme İş Birliği Protokolü” imzalandı.Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen imza...

Milli Eğitim Bakanlığı, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla “Mesleki Eğitimi Tercih Eden Öğrencileri Destekleme İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yerel yönetimler olarak mesleki eğitim konusunda destek olmaya devam edeceklerini ifade ederek, “İnşallah bu imza töreniyle birlikte mesleki eğitimi tercih eden 3 bin öğrencimize 12 ay boyunca 300 TL’lik burs desteği sağlamış olacağız.

Amacımız Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği şekilde; üreten, ihraç eden ve bu vesileyle gelişen bir ülke ortaya çıkarmak.” Dedi.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Hem mesleki eğitimin tekamülü hem eğimin müşterek ihtiyaçlarla beraber belediyelerimizle beraber aynı noktada buluşarak desteklenmesi çok önemli. Konyalılar adına Milli Eğitim Bakanımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bakanlığımızın açmış olduğu bu mecra eğitime, marifete çok büyük katkı sunacak.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de konuşmasında, “Konya’mız gerçekten küçük ve orta ölçekli işletmelerin en yaygın olan ve en büyük hacme sahip olan illerimizden bir tanesi. Onun için bu protokolü çok kıymetli buluyorum. Tarım alanında mesleki eğitim merkezleri çok tanınmıyor, genelde hep meslek liseleri üzerine programlar yapılıyor. Bu vesileyle tarımda Mesleki Eğitim Merkezlerini de başlatmış olalım ve bu burs programından da ağırlıklı olarak tarımda Mesleki Eğitim Merkezlerinde yer alacak olanlara yararlandıralım” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Konya’da mesleki eğitimi tercih eden, çıraklık eğitimi alan 5 bin öğrenciye aylık 300 TL burs imkanı sunacak protokolün imzaları atıldı.