SarayMedya
Torku Jelifest Yumuşak Şeker

ÇALIŞMA HAYATINA BİR BAKALIM (1)

ÇALIŞMA HAYATINA BİR BAKALIM (1)
Bu haber 28 Mart 2017 - 16:22 'de eklendi ve 1.429 kez görüntülendi.

Çalışma hayatı tüm bireyleri ilgilendiren bir alan olup bu nedenle her bireyi ilgilendiren yasaların çalışanın ve çalıştıranın mutlak lehinde tecelli eder.

Meclis çalışma hayatıyla ilgili hem çalışanın hem de çalıştıranın uygunluk, takip ederlik hususunda uygulamadan kaçmadan işleme sokmaları için çıkarılır,

Sosyal devlet karşılıklı yadsımaların, kanunların uygulanırlılık, çalışma hayatının tedbirleri mazlumesi ile güvenlik, tecrübe, üretimde artış, eğitimli iş gücünün ortaya çıkmasını sağlar.

İş kazaları, meslek hastalıkları çoğunlukla güvenlik tedbirlerinin alınmadığı ve yasal tedbirlerden kaçış sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle Türkiye cumhuriyeti meclisi 20/6/2012 tarihinde işçi sağlığı iş güvenliği yasasını görüşerek çıkartmış 6331 sayılı kanun resmi gazetede 30/6/2012 yayınlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Bu kanun esasında SSK iş müfettişlerinin uhdesinde olan görevi özel mutebislerin işçi sağlığı iş güvenliği kuruluşları tarafından iş yerlerinde uzman ekipleri tarafından iş yerlerini üye kaydederek iş yerlerinin bütün iş güvenliği konusunda bilgilendirilmesi, alınabilinecek tedbirler konusunda işveren veya vekilleri yasaya uygunluk şeklinde bilgilendirirken, iş yerlerinde çalışan işçilerin yaptıkları işin niteliğine göre eğiterek hem iş kazalarının hem de meslek hastalıklarının önünü almaktadırlar.

Bakalım 6331 sayılı yasa özetle neler ihtiva etmekte. Kanun diyor, ki iş güvenliği işçi sağlığı kamu ve özel sektöre ait bütün işlerde iş yerlerinde tüm çalışanlara bakılmaksızın (1 ila 9) işçi çalışan iş yerleri yani 10 kişiden aşağı çalışan iş yerleri az tehlikeli olan yerlerde 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girerek tüm iş yerlerinde uygulanırlığı işaret etmektedir.

 

YASA İLE İŞ YERİNİZE GELEN UYGULAMALAR.

6331 sayılı yeni iş güvenliği yasasına göre tüm iş yerlerinde zorunlu çalışmalar,

_Risk değerlendirmesi: 1 veya daha fazla işçi çalıştıran tüm iş yerlerinde yaptırılması zorunludur.

_İş sağlığı ve güvenliği eğitimi:

_Acil durum planı yaptırılması zorunludur.

 

İŞ GÜVENLİÄžİ UZMANI ÇALIŞTIRMAK.:

50 den fazla personeli bulunan tüm iş yerleri 1Ocak 2013 ten itibaren iş güvenliği uzmanı bulundurması zorunludur.

_50 az personeli bulunan ”Tehlikeli” ve ”Çok tehlikeli” sınıfta yer alan iş yerleri 1/Ocak/2014 tarihinden itibaren iş güvenliği uzmanı bulundurması zorunludur.

10 az çalışanı bulunan aztehlikili az tehlikeli sınıfta yer alan iş yeri sahipleri bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak suretiyle periyodik muayeneler ve tetkikler hariç. İşçi sağlığı iş güvenliği mevzuatında iş güvenlik uzmanı ve iş yeri hekimine verilen görevler yasanın amir hükmü olan 7,8zinci maddelerde belirtilen iş ve işlemler hariç yürütülür.

İSG- KÂTİP üzerinden sisteme kaydolmaları zorunludur, sisteme kayıt oldukları tarihten itibaren kayıtları başlar.

 

İŞ YERİ HEKİMİ BULUNDURMAK:

50 çalışan personelden fazla personeli bulunan tüm iş yerleri 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren iş yerinde hekim bulundurmak zorundadır.

50 kişiden az personeli bulunduran “Tehlikeli” ve ”Çok tehlikeli” sınıfta yer alan tüm iş yerleri 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren iş yeri hekimi bulundurmak zorundadır.

50Kişiden az çalışanı bulunan az tehlikeli sınıfta yer alan tüm iş yerleri 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren hekim bulundurmak zorunluluğu vardır,

 

Not devamı haftaya.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA