Çaya ve kahveye zam geldi.

Çaya ve kahveye zam geldi.
Sarayönü Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Koçaş, “Zam kaçınılmazdı” dedi. “Zam mecbur yapıldı” diyen Başkan Koçaş, çayın, kahvenin, şekerin, tüpün ve doğal gazın zamlandığına dikkat çekti.Şekere gelen...

Sarayönü Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Koçaş, “Zam kaçınılmazdı” dedi. “Zam mecbur yapıldı” diyen Başkan Koçaş, çayın, kahvenin, şekerin, tüpün ve doğal gazın zamlandığına dikkat çekti.

Şekere gelen zammın ardından bir zam haberi de çay ocaklarından geldi. Sarayönü Esnaf ve Sanatkârlar Odasının almış olduğu karar ile 1 bardak çayın fiyatı 2 liradan 2.5 liraya yükseltildi.

Çay ocaklarında bir bardak çayın fiyatının 50 kuruş artmasının ardından açıklamalarda bulunan Sarayönü Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Koçaş, esnafların talebi üzerine oluşturdukları komisyon ile birlikte yeni rayiç fiyatların belirlendiğini açıkladı.

İlçelerde çayın merkeze göre daha ucuza satıldığını hatırlatan Koçaş, “2 liraya ilçede çay satılıyordu. Esnaf, zararına satış yapıyordu” dedi.

Tarifeye göre Türk kahvesi 4 lira. Türk kahvesinin kilogram fiyatı 55 liradan, 130-140 liraya dayandı. Zamlar kaçınılmaz.”

Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak yaşanan ekonomik dalgalanmadan kaynaklı gelen zamları dikkate alarak talebi değerlendirdiğini vurgulayan Koçaş; “Girdiler gerçekten arttı. Kira, elektrik, su ve doğalgaza gelen zamların yanı sıra esnafımızın aldığı ürünlere yapılan zamlar da ortadadır. Giderleri artan esnafın zor durumunu gözeterek esnaf ve sanatkarlar odası olarak yeni fiyatları belirledik.” şeklinde konuştu

“Fiyatı en az 3 Tl olmalıydı”

Çay ocağı işletmecisi Adem Taşçı; “Sarayönü Esnaf ve Sanatkarlar Odasının almış olduğu karar ile birlikte 1 bardak çayın satış fiyatı 2.5 liraya yükseldi ama bu fiyat ta çay ocaklarını kurtarmaz. Bizim beklentimiz en az 3 lira olması yönündeydi.

Aslında keşke zam yapılmasa ama şeker ve çay fiyatlarının pek durmaya niyeti yok.  Geçtiğimiz sene bu zamanlar 2 liraya yükseldiği zamandan bu güne kadar çaya yüzde 300, şekere ise yüzde 400 oranında zam geldi ama biz bir sene boyunca aynı fiyattan çay satmak zorunda kaldık.

Zaten pandemide kapalı olan çay ocakları bir de enflasyon ile başa çıkmak zorunda kalıyor. 2.5 liradan en az 6 ay boyunca satış yapacağız ama şekere ve çaya önümüzde ki ay zam gelmeme şansı neredeyse sıfır.

Kira, doğalgaz, elektrik, eleman masrafı derken iş yapamaz duruma geldik. 1 bardak çayın fiyatının uzun süre beklemeden yeniden güncellenmesi ve 3 lira bandına çekilmesi, çay ocakları açısından en doğru karar olur.” şeklinde konuştu.