Çevreyi kirletenlere ceza!

Çevreyi kirletenlere ceza!
Sarayönü Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi kurbanlık satış ve çevre hijyen hazırlıklarını tamamlarken, yetkililer iç organlar ve kan gibi kurban atıklarının çöpe atılmayıp gömülerek imha edilmesi uyarısında bulundu.Konu...

Sarayönü Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi kurbanlık satış ve çevre hijyen hazırlıklarını tamamlarken, yetkililer iç organlar ve kan gibi kurban atıklarının çöpe atılmayıp gömülerek imha edilmesi uyarısında bulundu.

Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Sarayönü Belediyesi Çevre ve Temizlik İşleri Müdürü Serdar Kart, "Bayram öncesi ilçemizdeki temizlik çalışmalarını tamamladık. Kurban bayramı olması sebebiyle atıkların birikmeden alınması için ekipler oluşturduk. Bizim vatandaşlarımızdan tek ricamız hayvansal atıkların gelişi güzel atılmamasıdır. Kan ve iç organlar açılan çukurlara gömülerek imha edilmeli. Hem insan sağlığı, hem çevre sağlığı hem de ilçemizin temizliği için bu konu çok önemli. Hayvan etinden insana bulaşan tüberküloz, şarbon gibi hastalıklar var. İmha edilmeyen ve dışarı atılan hastalıklı iç organlar, kedi ve köpekler tarafından tüketildiğinde hastalıklar yaygınlaşabilir. İnsanlarda parazit oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle iç organların açılan derin çukurlarda imha edilmesi gerekir." dedi.

İmha çukurları oluşturuldu

Hayvansal atıklarla çevre kirliliğine neden olanlar hakkında cezai işlem uygulanacağını kaydeden Kart, şöyle konuştu: "Evcekaya mevkiiyle meskenler arasındaki mera alanında ve Hacılar köprüsü mevkiindeki mandıraların batısında imha çukurları oluşturduk. Atıkların gömülmesi noktasında müsait yeri bulunmayan vatandaşlarımızın, atıklarını bu imha çukurlarına götürmesini rica ediyoruz. Kurban atıkları bu imha çukurlarında toplanıp üzeri kireçlenerek gömülecek. Bayram boyunca Sarayönü ve mahallelerinde çöp ekipleri 17-24 saatleri arasında her gün hizmet vermeye devam edecek. Kurban atıkları ile çevre kirliliğine neden olanlara cezai işlem uygulanacaktır."

Etiketler :