CHP’li Bektaş: “Engeller yaşamın alanından kalkmalı’’

CHP’li Bektaş: “Engeller yaşamın alanından kalkmalı’’
CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Barış Bektaş 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili mesaj yayınladı. Bektaş engellilerle aramızdaki engelleri kaldırmakta hem topluma hem de devlete ciddi görevler düştüğünü söyledi.

Milletvekili Barış Bektaş ,sözlerine şöyle devam etti ; ‘’İnsanlık görevimizin yanında en önemli toplumsal sorumluluklarımızdan biri de engelli yurttaşlarımıza sahip çıkmak, sorunlarını çözmek, sosyal yaşama katılmalarının önündeki engelleri aşmalarında onların yanında olmaktadır.

Sosyal devletin gereği olarak yapılan yasal düzenlemelere karşın engelli yurttaşlarımızın pek çok sıkıntılar yaşadığı, kendilerine yönelik hizmetlere erişmede zorlandıkları açıktır.

Engellilik, sadece kendilerinin ve ailelerinin yaşadığı bir sağlık sorunu değildir, toplumsal yönü hepimizi çok yakından ilgilendiren ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gereken toplumsal bir sorundur.

Eğitimden sağlığa, ulaşımdan istihdama bir çok konuda engelli yurttaşlarımızın önünde ciddi engeller olduğunu görüyoruz. Bu engellerin ortadan kalkması, engelli yurttaşlarımızın yaşamın her alanında aktif olarak yer edinmesi için öncelikle devlete ciddi sorumluluklar düşmektedir.

Engellilerin başkalarına ihtiyaç duymadan yaşamlarını sürdürebilmelerini, kendilerine yetebilmelerini, üretebilmelerini sağlamak için, sağlık, eğitim ve istihdam haklarını güvenceye almak son derece önemlidir. Günlük yaşamlarındaki engellerin ortadan kaldırılmasına yapılacak düzenlemeler onların yoksunluk ve eziklik duymadan yaşamalarını sağlayacaktır.

Engelli yurttaşlarımızın geleceğe güvenle bakmasını sağlayarak yaşamalarını sağlamak çağdaş devletin de öncelikli görevidir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir milletvekili ve herkes gibi bir engelli adayı olarak engelli yurttaşlarımız için ülkemizde, evrensel standartlara uygun koşulların yaratılması adına yürütülecek her çalışmayı destekliyorum.’’ Dedi