Çiftçiler toplulaştırmasından memnun değil

Çiftçiler toplulaştırmasından memnun değil
Yukarı Mahalle sakinleri arazi toplulaştırma konusunda, yetkililerin, toplulaştırmaya başlamadan önce anlattıkları ile yapılan arazi toplulaştırma işinin birbiri ile örtüşmediğini iddia ederek arazi toplulaştırmasından memnun...

Yukarı Mahalle sakinleri arazi toplulaştırma konusunda, yetkililerin, toplulaştırmaya başlamadan önce anlattıkları ile yapılan arazi toplulaştırma işinin birbiri ile örtüşmediğini iddia ederek arazi toplulaştırmasından memnun olmadıklarını ifade etti.

Yukarı Mahallesi’nde arazisi olan çiftçiler, “Toplulaştırma yapılmadan önce yetkililer bizi bilgilendiren bir toplantı yaptılar. Toplantı esnasında yetkililer bizlere; mahallemize ait olan arazilerde mıntıka mıntıka toprak değeri yapılacak ve bizlere ait olan parça parça tarlalarımızı bütünlemesi yapılacağını söyledi.” diye konuştu.

Yapılan arazi toplulaştırma çalışmalarında verimli arazilerinin ellerinden alındığını belirten çiftçiler, “Yıllardır kendi arsalarımızı ekip biçtik. Mahsulümüz ne kadar çıktıysa kabul ettik. Ama bu projeyle kime ne düşeceği belli değil. Tarlalarımız zaten o kadar büyük değil.  Devletimizden bu durumu düzeltmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Yukarı Mahalle Muhtarı İsa Öztürk ise Devlet Su İşlerine dilekçeyle itirazda bulunacağını belirterek şöyle konuştu:

“Yukarı Mahalle halkı adına arazi toplulaştırması adı altında yapılacak olan hizmetten mahallemizde hiç kimse memnun kalmamıştır ve imza toplayarak bu projenin sonlanmasını talep ediyoruz. Bu işin mahallemize vahim sonuçlar doğuracağı kesindir. Arazi kavgaları hatta silahlı çatışmaya bile dönüşebileceği kanaatindeyiz. Masa başından toplulaştırmaya karar vermek yerine, araziyi yerinde görüp karar verilirse bu sıkıntıların hiçbiri kalmaz. Yapılan toplulaştırmadan mahalle sakinlerimizin %99’u memnun değil.”